Elveszettnek hitt Liszt-kéziratok kerültek elő

2018. március 12. 09:23

A dokumentumok között van az a kotta is, amelybe Liszt maga írta bele Petőfi A Magyarok Istene című versének szövegét.

2018. március 12. 09:23

Elveszettnek hitt Liszt-kéziratok kerültek elő egy hagyatékból. A különleges kottákat, amelyeket a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem állami támogatással vásárolt meg, szombaton mutatták be ünnepélyes keretek között Budapesten.

Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora az eseményen kiemelte, hogy ezek a kották óriási értéket képviselnek, hiszen a Zeneakadémia alapítójának, Liszt Ferencnek a kézírását őrzik. „Liszt Ferenc magyar lelkületének újabb lenyomatai ezek” – hangsúlyozta. Hozzátette: külön öröm, hogy néhány nappal az 1848-as forradalom és szabadságharc 170. évfordulója előtt mutathatják be a kéziratokat, amelyek sok szállal kötődnek azokhoz az emlékezetes napokhoz.

Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára nagy örömnek nevezte, hogy ezek az elveszettnek hitt, a nagy szellemek találkozásáról tanúskodó páratlan kincsek megkerültek, és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával közgyűjteménybe kerülhettek.

A kézzel írt kottákat egy hagyatékban találták meg, és a szakértői eredetvizsgálat után az örökös a Zeneakadémia részeként működő Liszt Ferenc Emlékmúzeumnak és Kutatóközpontnak ajánlotta fel megvételre. A kéziratok érdekessége, hogy a művek magyar tematikájúak vagy erősen kötődnek Magyarországhoz, illetve az 1848-as forradalomhoz és szabadságharchoz. 

A dokumentumok között olyan különlegességek vannak, mint az a kotta, amelybe a világutazó Liszt maga írta bele Petőfi A Magyarok Istene című versének szövegét magyarul. Egy másik kéziraton a Mosonyi Gyászmenete című zongoramű található, amely Liszt legfontosabb magyar barátját, Mosonyi Mihályt helyezi a középpontba, és korai megfogalmazása annak a darabnak, amely a zeneszerző utolsó előtti életévében Mosonyi néven került be a Magyar Történelmi Arcképsorozatba.

A Petőfi szellemének című zongoradarab Petőfi néven kapta meg végleges formáját ugyanebben a sorozatban. A Magyar Királydal eredetileg a Magyar Királyi Operaház 1884-es megnyitására készült alkotás, A gyermek himnusza ébredéskor című kórusmű pedig az Engeszer Mátyás által vezetett Magyar Liszt Egylet számára íródott és Budapesten volt az ősbemutatója. Egyedül az Elfelejtett Románc (Vergesse Romanze) című mű témája nem kapcsolódik szorosan Magyarországhoz.

Liszt Ferenc szóban forgó művei annak idején a Táborszky és Parsch kiadónál jelentek meg. Eredeti kézirataikat eddig elveszettnek hitték, vagy más változataik voltak ismertek. Mint kiderült, a kéziratok a kiadónál maradtak, majd mikor Nádor Kálmán 1895-ben megvásárolta a Váci utcai Táborszky-féle zenemű-kereskedést, a kéziratok az új kiadó tulajdonába kerültek. 

A történelmi jelentőségű, egyedülálló nemzeti értékeket a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont őrzi majd, a kéziratokról hamarosan az intézmény honlapján is tájékozódhat a közönség.

(MTI)

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gyéressy Károly
2018. március 12. 19:03
Én ezt nem értem. Szlovákia athéni nagykövetségén, s még másutt is egyértelműen elmondták, hogy Liszt szlovák volt. Akkor ez most hogy?
GV0917
2018. március 12. 15:49
Hát ilyen a véletlen.... Ki tudja melyik változat az igazi? A/. A szabadságharc bukása miatt a saját és családja biztonságát szem előtt tartva úgy eldugta a kottákat, hogy soha többé nem találta meg.Majd a hálás utókor jó időben találta meg, mivel az a háború alatt elpusztulhatott volna. B./ Megtalálták azt még a Gyurcsány kormány idején Hordágy Ágnes környezetében.Egy adminisztrátor meghallotta, hogy ez a Liszt valódi, hamisíthatatlan glutén mentes termék, hát eldugta az Ágnesék elől, nehogy valaki kiütést kapjon tőle... De még jókor került elő..... C/.Természetesen nagyon örülünk, hogy a NEMZET két ilyen nagy géniusza egymásra talált, bár ma napság lennének ilyen események, ahol MINDEN,KI Értelmes és hazaszerető tagja a társadalomnak ugyan azt az érzést élnék át: EGY NÉP-EGY NEMZET VAGYUNK!
anegy_
2018. március 12. 10:33
... Egyetem állami támogatással vásárolt meg, szombaton mutatták be ünnepélyes keretek között Budapesten." Na tessék! Ez a korrupt, maffia Kormány már megint "belopta" a közpénzt a a nemzet vagyonába!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!