„Senki nem engedhet meg magának ilyen stílust” – helyretették a gyermekotthon vezetőjét fenyegető Magyar Pétert (Videó)
„Nem fogjuk hagyni, nem élhet vissza a képviselői hatalmával” – üzenték meg a Tisza Párt elnökének.
Javul a színházak helyzete az EMMI államtitkára szerint.
Az utóbbi nyolc évben nőtt a magyarországi színházak száma, nagyobb lett a színházi kínálat és egyre szélesebb a közönség is – mondta el az MTI-nek kedden az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.
Rétvári Bence hangsúlyozta, hogy „a kultúránk a nemzeti megmaradásunk alapját jelenti, ezért a kormány számára kiemelten fontos a magyar kultúra erősítése a globális tömegkultúra nyomásával szemben”.
Hozzátette azonban azt is, hogy az ország erősödése nagyobb lehetőséget teremt a kultúra számára is, így a bővülő forrásoknak és az egyre több fizetőképes nézőnek köszönhetően ugrásszerűen bővült a színházi élet.
Fontos, hogy az elmúlt években nemcsak a gazdaság növekedett, de a kultúrára is több jut állami forrásból, illetve a családok is többet tudnak kultúrára fordítani. A biztosabb gazdasági alapokon ezért színesebb kulturális és színházi kínálat tud megjelenni – emlékeztetett.
Rétvári Bence beszámolója szerint 2010-ben 143 színház működött Magyarországon, mostanra azonban már 179, ami 36 új játszóhelyet és 25 százalékos bővülést jelent nyolc év alatt. A színházi előadások száma is megugrott: 2010-ben 19 ezer színielőadást láthattak a nézők országszerte, 2016-ban pedig ez a szám már 29 ezer volt, ami tízezerrel több előadást és több mint 50 százalékos növekedést jelent.
Az államtitkár a polgári kormányzat kulturális sikereként értékelte, hogy a színházlátogatók száma a 2010-es 4,5 millióról a legutóbbi évadra már 6,7 millióra bővült, ami másfélszeres növekedést és több mint kétmillióval több nézőt jelent.
A nézőszám emelkedésére jó hatással voltak olyan kormányzati intézkedések is, mint a vállalkozások által igénybe vehető és az előadó-művészeti szervezetek részére juttatott társaságiadó-kedvezmény (előadó-művészeti TAO), melynek éves összege több tízmilliárd forint. Az elért eredményekhez hozzájárultak a Nemzeti Kulturális Alap támogatásai, a kulturális programok és beruházások emelkedő költségvetési finanszírozása, melyek mind a nemzeti kulturális megújulást ösztönzik – mondta el Rétvári Bence.
(MTI)