Felhívta a figyelmet a minisztérium: bővülő pályán a kiskereskedelem, szakmailag hibás a 2021. évi bázist felhasználni
Fontos, hogy a kiskereskedelmi forgalom alakulását helyesen értelmezzük – áll a tárca csütörtöki közleményében.
Az építőiparban a következő időszakban is folytatódik a bővülés – mondta Pomázi Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium iparstratégiáért és gazdaságszabályozásért felelős helyettes államtitkára.
Az épületek és az egyéb építményeknél is nőttek a beruházások, valamint mindkét építményfőcsoportnál nagy mértékben emelkedett a szerződésállomány, mindez pedig azt jelzi, hogy az építőiparban a következő időszakban is folytatódik a bővülés – mondta Pomázi Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) iparstratégiáért és gazdaságszabályozásért felelős helyettes államtitkára hétfőn az M1 aktuális csatornán, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatait kommentálva.
A KSH hétfőn kiadott jelentése szerint az építőipari termelés volumene 23,8 százalékkal meghaladta szeptemberben az egy évvel korábbi, alacsony bázist, az épületek építése 22,9, az egyéb építményeké 25,4 százalékkal nőtt. Pomázi Gyula arról is beszámolt, hogy az európai uniós támogatások most realizálódnak a beruházásokban, valamint a nagyobb állami beruházások is kedvezően hatnak az építőiparra. Az NGM közleménye szerint az épületek építésénél 22,9 százalékos növekedést a magánberuházásokhoz köthető ipari épületek, kisebb mértékben a sportlétesítmények, valamint oktatási- és lakóépületek kivitelezése eredményezte. Az egyéb építményeknél mért 25,4 százalékos bővülés főként az út- és vasút-, valamint közműépítési munkáknak köszönhető. A hó végi szerződésállomány 119,5 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál, így a kilátások továbbra is kedvezőek.
Kiemelték: az ágazat töretlen erősödéséhez a kormány lakáspiacot támogató intézkedései mellett a magán és az állami beruházások is hozzájárultak. A 2010-es átlaghoz viszonyítva mintegy 16 százalékkal nőtt az építőipar termelése Magyarországon – közölte a tárca.
(MTI)