Brüsszel ismét kettős mércét alkalmaz – reagált Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium (IM) parlamenti államtitkára a strasbourgi székhelyű Európa Tanács különmegbízottjának a magyarországi bevándorláspolitikát bíráló jelentésére közleményben csütörtökön. Az IM „a leghatározottabban visszautasítja” Tomás Bocek, az Európa Tanács (ET) főtitkára menekültügyi különmegbízottjának állításait.
Az igazságügyi tárca szerint a különmegbízott jelentése nem felel meg a valóságnak. Brüsszel azért támadja Magyarországot, mert megvédi a schengeni határt és szabályosan lefolytatja a menedékkérelmi eljárásokat, miközben például a franciaországi Calais-nál kialakult illegális migránstáborok és törvényen kívüli helyzet miatt nem lehetett hallani a menekültügyi különmegbízott hangját.
Az IM arra is felhívta a figyelmet, hogy az ET-hez kapcsolódó, strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága márciusban meghozott, két bangladesi menedékkérővel kapcsolatos döntése nem állapított meg embertelen, megalázó bánásmódot, és nem is végleges. Az ügy a magyar kormány kérelme folytán nagykamarai felülvizsgálattal folytatódik. Az IM közleménye szerint a kormány a nagykamara előtti eljárásban igazolni fogja, hogy a kérelmezők elhelyezése nem minősül „de facto fogva tartásnak”, és ügyük elbírálása során működtek a megfelelő garanciák.
A kormány álláspontja szerint a magyar szabályozás és az azzal kapcsolatban foganatosított intézkedések összhangban vannak az EU jogával, nem sértenek emberi jogokat, és nem ellentétesek a strasbourgi bíróság eljárásának alapjául szolgáló Emberi Jogok Európai Egyezményével. A nagykamara döntése előtt bármiféle minősítés a nyilatkozó elfogultságát tanúsítja – közölte az IM.
Tomás Bocek, az Európa Tanács (ET) főtitkárának menekültügyi különmegbízottja csütörtökön közzétett jelentésében rögzítette: óriási kihívás elé állította a bevándorlóáradat 2015-2016-ban Magyarországot, a hatóságok válaszintézkedései közül azonban több is súlyos aggályokat vet fel a menekültek és a migránsok emberi jogainak, alapvető szabadságjogainak védelmét illetően. Az EU-tól független kormányközi szervezet különmegbízottjának jelentése szóvá teszi többek között, hogy a menedékkérők automatikus őrizetbe vétele a „de facto szabadságvesztés” aggályát veti fel a magyarországi tranzitzónákban, valamint az új magyar szabályozás alapján kísérő nélküli gyerekeket is fogva tartanak menekültügyi eljárásuk idejére.
(MTI)