Szentkirályi: Karácsony szándékosan félrevezeti a budapestieket (VIDEÓ)
A politikus szerint a főváros költségvetése továbbra is törvénytelen.
Fővárosi párt maradt a Momentum, 3%-on áll a Kétfarkú Kutya Párt, a Fidesz a legnépszerűbb az aluliskolázottak körében, ám előnye továbbra is tetemes – érdekes adatok derültek ki az Iránytű Intézet júliusi közvélemény-kutatásából.
A Jobbik-közeli Iránytű Intézet a Magyar Nemzet megbízásából készített júliusi közvélemény-kutatása a pártok közötti erőviszonyok teljes bebetonozódását jelzi.
A kutatás szerint nyolc hónappal a választás előtt egyik pártnak sem sikerült jelentősen bővítenie a táborát, csak minimális átrendeződések figyelhetők meg az erőviszonyokban. A kormánypártok fölénye így tehát változatlanul tetemes, a teljes népességen belül 33-ról 34%-ra növekedett. A Jobbik a teljes népesség 16%-ának szimpátiáját bírja, az MSZP tábora pedig 8-ról 7%-ra csökkent. A kisebb pártok körében a DK, a Momentum és az LMP is 3%-ot tudhat magáénak, míg az Együtt és a Párbeszéd csak az 1%-ot közelítették meg.
A biztos pártválasztók között még nagyobb a pártválasztók előnye: itt már 50%-on áll a Fidesz-KDNP, akinek a szavazói különösen nagy aktivitási rátával rendelkeznek. A Jobbik itt 21%-on, az MSZP pedig 11%-on áll, de 5%-kal a DK is bejutna a parlamentbe. Érdekes módon a biztos pártválasztók között megegyezik az LMP, a Momentum, és a Kétfarkú Kutya Párt támogatottsága: ők mindhárman 3%-os táborral rendelkeznek.
Az egyes pártok támogatóinak képzettségét is vizsgálta a kutatás: itt kiderült, hogy a diplomások legnagyobb arányban az LMP, a Momentum, az Együtt és a Párbeszéd táborában fordulnak elő, ezen pártok viszont a nyolc általánost, vagy kevesebbet végzettek körében szinte láthatatlanok. A Jobbik-szavazók között a legkevesebb a diplomás, míg a kormánypártok szavazói között találjuk a legtöbb kevésbé iskolázott választót is.
A régió szerinti támogatottságot tekintve megállapítható, hogy a Momentumnak nem sikerült kitörnie a fővárosból, a párt táborának abszolút többsége budapesti. Meglehetősen nagy a fővárosiak aránya az Együttben, a Párbeszédben, a DK-ban és az LMP-ben is. Az MSZP, a Jobbik, és a Fidesz táborában ilyen azonban nem figyelhető meg, viszont – ahogy a kutatásból kiderül – a kormánypártok és a Jobbik gyengébben teljesítenek Budapesten.