Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Nem szabad berezelni, a civil szervezeteknek be kell perelnie a kormányt, véli Konrád György, aki szerint a civilek elleni támadás valójában a polgárság elleni támadás. Az író úgy látja, Soros György Széchenyihez fogható jótevője Magyarországnak.
Konrád György az atv.hu-nak nyilatkozott Németh Szilárd Fidesz-alelnök civil szervezeteket támadó nyilatkozatai kapcsán. Az író úgy látja, a több civil szervezetet is támogató Soros György amerikai üzletember olyan jótevője Magyarországnak, mint Széchenyi István volt a reformkorban. A párhuzam erősítésére felhozta: Széchenyi Soroshoz hasonlóan a magánvagyonából hatalmas összegeket áldozott az akkori demokratikus ellenzék támogatására, „még Xerox-nyomatókat is tőle kaptak”.
Konrád felidézte, a hetvenes évek végén találkozott először Sorossal, Litván Györggyel és Eörsi Istvánnal egyetértve azt javasolta neki egy közös kávézás alkalmával, hogy pénzével a közép-európai, a magyar demokratikus ellenzéket segítse. Az atv.hu cikkéből kiderül: Orbán Viktort személyesen Konrád György javasolta Soros-ösztöndíjra: „Akkor Orbán Viktor még liberális volt, más volt a világlátása. Azóta azonban átkorcsolyázott a túloldalra, szuper etatistává vált, mindenről ő dönthet. Most már külföldi ágensek lettek, akik Soros György pénzét elfogadják.” Az író szerint Orbánnak inkább hálásnak kellene lennie a Soros által támogatott civil szervezeteknek, hiszen az egyik ilyen, a TASZ védte őt 2007-ben.
Az író úgy véli, a kormány tulajdonképpen a polgárság és az értelmiség ellen indított támadást: „A civil azt jelenti, hogy polgár. Ha tehát Orbán és az emberei a civileket támadják, az valamennyiünk elleni támadás, hiszen mindannyian polgárok vagyunk. A fideszes Németh Szilárd és az Orbán-kormány tehát az egész társadalom és főképp a magyar értelmiség ellen indított hadjáratot.” Szerinte nem szabad berezelni, be kell perelni a kormányt, az ugyanis zsarnokságot épített ki, nem tűrve a kritikát.
Olyan az Orbán-éra Konrád szerint, mint az értelmiséget a határon túlra száműző Andropov-éra a Szovjetunióban: „Többet vesztett a rezsim, mint amennyit nyerni hitt. Nem lehetett a Szokol rádiókat kicsavarni az emberek kezéből. Most a nyilvánosság hangját az Orbán-kormány sem lesz képes lecsavarni.”