„Ilyenkor kell észnél lenni” – Orbán Viktor szerint a legsötétebb órában vagyunk
„Ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni” – húzta alá a kormányfő.
Megtörte a 37 éves csendet Donald Trump, amikor felhívta Caj Jing, tajvani elnököt. Az amerikai diplomácia ugyanis Jimmy Carter elnöksége óta egy államnak tekinti Tajvant és Kínát, ezért az Egyesült Államok kormányzati szinten csupán Pekinggel tart hivatalos kapcsolatot. Kína külügyminisztere Tajvan kicsinyes trükkjének nevezte a telefonhívást.
A pénteki, precedens nélküli telefonhívás a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump és Caj Jing-ven tajvani elnök között csak Tajvan egy kicsinyes trükkje volt - jelentette ki Vang Ji kínai külügyminiszter szombaton.
Az Egyesült Államok 1979 óta nem tart fenn diplomáciai kapcsolatot a de facto önálló országként működő Tajvannal, miután Jimmy Carter volt elnök kormánya elismerte a Kínai Népköztársaságot és az „egy Kína” elvét, amely azt hirdeti, hogy a szárazföldi Kína és Tajvan egy ugyanazon ország. Washington azóta is Pekinget tekinti a legitim kínai vezetésnek, jóllehet, szoros, nem hivatalos kapcsolatokat ápol Tajvannal.
Pénteken azonban Donald Trump telefonon beszélt Caj Jing-ven függetlenség párti tajvani elnökkel, amivel 37 évnyi amerikai diplomáciai hagyományt tört meg, hiszen azóta nem volt arra példa, hogy amerikai elnök, vagy megválasztott elnök tajvani államfővel közvetlenül beszéljen.
A kínai külügyminiszter a telefonhívással kapcsolatban azonban közölte: nem hiszi, hogy „Tajvan kicsinyes trükkje" nyomán megváltozik az Egyesült Államoknak az „egy Kína" elvét elfogadó politikája, amely a kínai-amerikai kapcsolatok egészséges fejlődésének az alapköve. Peking pedig nem szeretné, ha ezt a politikai alapot bármilyen módon megzavarnák vagy megkárosítanák.
(MTI)