Csúnya pofonba szaladt bele Karácsony Gergely: ebből nehezen fog arcvesztés nélkül kijönni
„Egy ilyen nagyszerű városnak nem lehet egy ilyen kisstílű főpolgármestere”– üzente Szentkirályi Alexandra.
Az összes választópolgár több mint negyedét, a pártválasztóknak majdnem a felét tudhatják maguk mögött a kormánypártok – mutatta ki a Závecz Research. Egyedül a nyugdíjas rétegben képes lépést tartani az MSZP a Fidesszel, az összes többi választói csoportban vezetnek a kormánypártok. Helyzetüket erősíti, hogy a második, Jobbik szavazóinak ötöde potenciálisan átszavazhat a Fideszre.
Októberben a Fidesz a választókorú népesség 28, novemberben 27 százalékát tudta megszerezni. A Fideszt követő Jobbik negyedik hónapja csupán 13 százalékot képes elérni. Eközben az MSZP támogatottsága ismét egy kicsit, 1 százalékponttal nőtt, így jelenleg 11 százalékon áll. A múlt hónapban a DK 6 százalékon állt, most 5 százalékot kapott.
Az LMP és az Együtt népszerűsége nem változott, előbbi 3, utóbbi 2 százalékot ért el. A Liberálisoknak, a Párbeszédnek és a Kétfarkú Kutyapártnak 1-1 százaléka van. Kis mértékben, 32-ről 34 százalékra, emelkedett a politikától távolságot tartó választópolgárok aránya – idézi az Origo a Závecz Research kutatását.
Ezúttal a választópolgárok 35 százalékát foglalja magába a biztos pártválasztók csoportja. Itt a Fidesz 44 százalékos, a Jobbik 21, az MSZP 16, a DK 8 százalékos támogatottsággal bír. Továbbá az LMP-nek 5, az Együttnek 3, a Liberálisoknak, a Párbeszédnek és a Kétfarkú Kutyapártnak 1-1 százalékos aktív szavazói tábora van.
MSZP: nyugdíjasok, Jobbik: fiatalok, LMP: budapestiek
A társadalom minden rétegében a Fidesz-KDNP pártszövetség a legerősebb, kivéve a nyugdíjasok körében, ahol az MSZP szintén 24 százalékos támogatottságú. A Jobbikot a 30 év alattiak és a diplomások támogatják az átlagosnál nagyobb 18-18 százalékos mértékben, de a Fidesz 26 illetve 27 százalékával ők sem tudnak lépést.
Főleg idősekből és fővárosiakból áll a DK bázisa, e csoportokban 8-8 százalékon áll a párt, de az LMP is Budapesten erős igazán, az itt élők 7 százaléka szavazna rá.
A Jobbik híveinek elkötelezettsége mondható a legmarkánsabbnak, hiszen 77 százalékuk biztosnak tartja, hogy mostani preferenciájuk kitart a 2018-as parlamenti választásokig. Igen elszántak az MSZP támogatói is: 72 százalékuk úgy gondolja, hogy szavazatára biztosan számíthat a párt.
A Fidesz tábora kevésbé, 67 százalékban eltökélt, míg az LMP-sek még ennél is kevésbé határozottak, éppen fele részük mondta azt, hogy 2018-ban a pártra szavazna.
A bizonytalanok és az átszavazók is leginkább a Fideszhez húznak
Egyelőre nem igazán nyitottak a pártoktól jelenleg távolságot tartók, 14 százalékuk szerint előfordulhat, hogy a Fideszre szavaznak, 7-7 százalékuk az LMP-t és a Jobbikot említette lehetséges támogatandó pártként, míg 6-6 százalékuk az MSZP-t és a DK-t.
Az LMP-t és a Jobbikot a bizonytalan választópolgárok 7-7 százaléka említette lehetséges támogatandó pártként, 6-6 százalékuk pedig az MSZP-t és a DK-t.
A pártváltás leginkább a Fidesz és a Jobbik valamint a szocialista párt és a Demokratikus Koalíció között valószínű. A kormánypártiak egytizede szerint ugyanis előfordulhat, hogy a Jobbiknak adják majd a voksukat 2018-ban, ám az ellenirányú mozgás esélye jelentősebbnek látszik: a nemzeti radikális párt mostani táborának egyötöde számol a nagyobbik kormánypárttal is.