A Mi jön az irányított média után? című, a Millenium Intézet és a Mérték Médiaelemző Műhely által szervezett konferencia második részében (a médiakutatók vitájáról itt olvashatják tudósításunkat) D. Bányász Gergő, a Hír TV főszerkesztője, Gál J. Zoltán, a Vasárnapi Hírek főszerkesztője, Pető Péter, a felfüggesztett Népszabadság felfüggesztett főszerkesztő-helyettes és Rajcsányi Gellért lapunk, a Mandiner főszerkesztője vitatkozott a magyar média jelenlegi helyzetéről, hogy minek köszönhetően jutottunk el a jelenlegi helyzetbe, illetve arról, hogy mi jöhet még mindezek után.
A beszélgetést Pulai András, a Millenium Intézet és a Publicus Intézet igazgatója moderálta, aki felvezetésként a konferencia résztvevőinek is megmutatta a Publicus sajtószabadsággal kapcsolatos, a Népszabadság felfüggesztését követő napokban készített felmérésnek eredményeit, amiről korábban már a Mandiner is beszámolt.
Ezt követően első körben mindenkit arról kérdezett, érzik-e a saját bőrükön a magyar médiában zajló, illetve azt érintő változásokat?
Unikum
Pető Péter, mint a Népszabadság főszerkesztő-helyettese természetesen erre azt válaszolta, hogy nagyon. Szerinte „sajtótörténeti unikum”, ami a lap körül történik, hogy Liszkay Gábor lett az egyik menedzser, és hogy a felfüggesztés óta a mai napig nem nézett a szemükbe a menedzsment egyetlen tagja se. Pető úgy látja: nyilván lehet még a mostaninál is centralizáltabb a magyar média, és felhívta a figyelmet arra: éppen a konferencia alatt jött ki az a friss hír, miszerint a Fidesz kinézte magának a Lapcomot is.
D. Bányász Gergő arról beszélt: a Hír TV jelenleg kivételezett helyzetben van, hiszen azt csinálnak, amit akarnak, önjáróan működnek, senki nem szól bele a szerkesztőség munkájába. Szerinte későn kaptak észbe az illetékesek, hogy valamit tenni kellene, most pedig már csak arra lehet építeni, hogy a Hír TV-hez hasonló kis szigetek alakuljanak a nyomtatott és az online sajtóban is, és rendezkedjenek be így, ki tudja, hány évre. Szerinte csak külföldi befektetőkre lehet számítani a magyar piacon, akik nincsenek függőségben, ennek híján marad a „partizánharc”.