Lázár: Az EU tíz éve vergődik, de mi nem lépünk ki

2016. szeptember 22. 14:30

Az EU általános problémáiból következik a Brexit, ami fájdalmasabb lesz Európának mint Nagy-Britanniának – fejtette ki Lázár János a Hungarian Business Leaders Forumon csütörtökön. Lázár hangsúlyozta: Magyarország nem akar kilépni az EU-ból, és azt sem támogatja, hogy a Bizottság megbüntesse a briteket, amiért így döntöttek.

2016. szeptember 22. 14:30

A Brexit az Európai Unió problémáiból következik, nem Nagy-Britannia politikája váltotta ki, hanem az unió működéséből, általános helyzetéből következik a britek döntése – mondta Lázár János egy csütörtöki konferencián. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Hungarian Business Leaders Forumon rámutatott: az európai vezetőknek tudomásul kell venni a britek döntését, ami sokkal nagyobb fájdalmat fog okozni Európának mint Nagy-Britanniának.

A magyar kormány szerint Nagy-Britannia az átmeneti időszakban is képes lesz világhatalmi pozícióját megtartani – mondta. Felhívta a figyelmet arra, hogy Nagy-Britanniában nem tört ki gazdasági pánik, nem omlott össze sem a gazdaság, sem a politika.

A nép szava szent, az EU tíz éve vergődik

Véleménye szerint egyetlen demokrata gondolkodású politikus sem kérdőjelezheti meg egy népszavazás értelmét vagy legitimitását, „a nép szava szent”. Az Európai Bizottság kicsúszott az európai választók kontrollja alól, fölötte sem az Európai Tanács, sem az Európai Parlament nem tud érdemi kontrollt gyakorolni; olyan folyamat indult el, ahol az európai bürokrácia demokratikus legitimáció és kontroll nélkül politikai döntéseket hoz jogszabályok formájában, amire senki nem kérte, hatalmazta fel, és amiben ellenőrizni sem tudja senki – mondta.

Lázár János szerint az EU az elmúlt tíz évben nem oldotta meg a problémáit, a bizonytalanság korszakát éli, bevándorlással, terrorizmussal, gazdasági visszaeséssel küzd, nem tudott innovatív válaszokat adni a kihívásokra. Szavai szerint a tíz éve tart a „vergődés”, nincs világos irány, a kormányzás lassú, az unió képtelen időben reagálni a nemzetállami kihívásokra. 

Rámutatott: a világ gazdasági növekedése erősebb, mint Európáé, az unió az elmúlt tíz évben jelentősen veszített a gazdasági versenyképességéből. Eközben Kelet-Európa növekedése erősebb, mint a nyugati országoké. Míg az EU 2004-ben a világ GDP-jének 30 százalékát adta, 2015-ben 22,5 százalékát, ami látványos visszaesés.

Magyarország nem akar kilépni az EU-ból

A kilépő Nagy-Britanniának előkelő helye van a világ versenyképességi ranglistáján, kevesebb oka van aggodalomra, mint az EU-nak. Megerősítette, hogy Magyarország nem akar kilépni az unióból, és nem támogatja, hogy a Bizottság megbüntesse a briteket a kilépés miatt.

Kiemelte, Nagy-Britannia a világ egyik legsikeresebb országa: a 65 milliós ország a G7 tagja, az egy főre jutó GDP alapján az unióban a legnagyobbak között van, a világ 5. legnagyobb importőre, gazdasági meghatározó szerepét, és világhatalmi pozícióját is képes lesz megtartani. Magyarország legnagyobb exportpartnere lesz Nagy-Britannia az EU-n kívüli országok közül, a két ország kétoldalú kapcsolatait erősíteni kell – jelentette ki Lázár János.

Brit államtitkár: a globális kereskedelem egészségesebbé teszi az országokat

Mike Price, brit kereskedelempolitikáért felelős államtitkár azt hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia nem hagyja el Európát, a szabadkereskedelem őre lesz, független kapcsolatait változatlanul fenntartja Európával és a világ más részeivel is. Kiemelte: a feladatuk az, hogy a britek döntésének megfelelően cselekedjenek, és professzionálisan lebonyolítsák az ország kilépését az Európai Unióból. Két új minisztérium is létrejött, az egyik a kilépési, a másik pedig a nemzetközi kereskedelmi minisztérium – ismertette.

Price köszönetet mondott a magyar kormány folyamatos támogatásáért, és hangsúlyozta: a Brexit új lehetőségeket teremt a kereskedelemben, a feladatuk a szabadkereskedelmi megállapodások megkötése. 

Ismertetése szerint Magyarország 5. legnagyobb befektetői a brit vállalatok, közöttük a Tesco vagy a Vodafone, a magyar termékeknek 8. legfontosabb piacait jelentik. Csak a Tesco 22 ezer embert alkalmaz Magyarországon, az egyik legnagyobb munkáltatóként. 

Mike Price közölte, hogy a kilépés után is a progresszív gazdasági együttműködésre fognak törekedni, a szabad és fair kereskedelmet helyezik előtérbe, mert a globális kereskedelem egészségesebbé teszi az országokat. Nagy-Britannia nyitva áll az üzletkötések előtt, a meglévő erős kötelékeire szeretne építeni Magyarországgal, az Európai Unióval és a világ többi részével.

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balint60
2016. szeptember 22. 16:44
1.) Hogy a Brexit kinek fog nagyobb hátránnyal járni, azt MOST élő ember meg nem tudja jósolni, különösen a még tárgyalásra sem került EU-Nagy-Brittania megállapodás ismerete nélkül. Lázár, mint oly gyakran, most is blöfföl. 2.) Az EU-csatlakozások óta az új tagok GDP növekedése nagyobb arányú volt, mint a régiek már meglévő magas GDP-hez viszonyított növekedése. Ezt a célt szolgálta (jól-rosszul) az egyes országok konvergencia (felzárkózási) programjai. Felzárkózni pedig nyilvánvalóan csak úgy lehet, ha a fejletlenebbek gyorsabban növekednek a fejletteknél. A valódi kérdés az, hogy hazánk hogyan válhatott sereghajtóvá, hogyan húzhatott el mellettünk mindenki. Nem csak a szlovákok, hanem a románok is folyamatosan jobban teljesítenek, mint mi.
Gregorius
2016. szeptember 22. 16:20
Szerintem fordítva, az átmeneti időszak a briteket érinti majd kellemetlenebbül (közös piac használati feltételein való huzakodás, vámmentesség megszerzése, City -bankok- szerepének megőrzése etc.), aztán persze lehet, hogy a végén jobban járnak.
Berecskereki
2016. szeptember 22. 16:19
Orbán Viktor csodát tett Lehet, hogy bosszantó egyeseknek, de Orbán Viktor miniszterelnök jobboldali programja csodát tett a magyar eszközárakkal. A magyar gazdaság szépen működik – állapította meg a Financial Times, Magyarország gazdasági eredményeit ismertetve. http://24.hu/fn/gazdasag/2016/09/22/financial-times-orban-viktor-csodat-tett/
nimfak
2016. szeptember 22. 16:12
Az Eu-ból való kilépés most nem időszerű kérdés. Várjuk meg tud-e változni, mert ha nem, magától összeomlik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!