„Szennyvíz folyik a szájukból” – Magyar megindult Vona útján, aminek mindenki tudja, mi lett a vége
Ha a pártelnök saját szavazóbázisát, de a képviselőit is dehonesztáló jelzőkkel illeti...
Szerdán volt a parlamenti vitája a népszavazási törvény módosítási javaslatának, mely szerint nem csak az a kezdeményezés kap engedélyt aláírásgyűjtésre, amelyet először adtak be, hanem mindegyik kérelmező gyűjthet aláírást hitelesített papírokon. Abból a kezdeményezésből lesz népszavazás, amelyhez először gyűlik össze a 200 000 aláírás. Az ellenzék előremutatónak, de nem elégségesnek ítélte meg a kormány által kezdeményezett módosítást.
A KDNP támogatja a kormány által benyújtott módosítást, mely szerint hasonló témájú kérdés mindaddig benyújtható legyen, amíg egy kezdeményező 200 ezer támogató aláírását a választási bizottság el nem fogadja.
A Jobbik logisztikai nehézségektől és állami nyomtatási üzletektől tart a hivatalos íveken gyűjthető aláírások kapcsán. Dúró Dóra nehezményezte, hogy az NVI elnöke már 2015 nyarán kezdeményezett változásokat, de fél évig nem történt semmi. Az előterjesztésből hiányolta a többi között a kampányfinanszírozást vagy a választási bizottság tagjainak jogállását érintő változtatásokat, és kijelentette: az LMP sokkal jobb javaslatot tett le az asztalra, mint a minisztérium, amely előterjesztésével csak politikai kármentést végez.
Az LMP szerint még az NVI elnökének javaslatait sem vette figyelembe maradéktalanul a kormányjavaslat. Schiffer András kijelentette: már az aláírásgyűjtés alatt sem kellene lehetőséget biztosítani a kormánynak vagy az államfőnek a „trükközésre”, arra, hogy népszavazást hirdessenek. Hozzáfűzte: a javaslat csak akkor felehet meg az alkotmányossági követelményeknek, ha a moratórium kihirdetésével szemben lehetőség lesz jogorvoslatra.
A jelenlegi szabályokat indokolatlanul szigorúnak ítélte a helyi népszavazások esetében, és a népi kezdeményezés intézményének visszaállítását is szorgalmazta. Bírálta a kormányoldalt, amiért szerinte független szakértőként is pártaktivistákat küldött kilenc évre a Nemzeti Választási Bizottságba, ezért mandátumukat négy évre csökkentené az LMP.