Így állnak a számok: több mint kilencszázezren küldték már vissza a nemzeti konzultációt
A kérdőív online is kitölthető.
Az emberekhez fordulna a Fidesz, ha nem sikerül keresztülvinni a parlamenten a terrorveszélyhelyzettal kapcsolatos alkotmánymódosítást: ez azt jelenti, hogy nemzeti konzultációt kezdeményeznek a kérdésről – írja a Magyar Nemzet. Az egyelőre nem világos, hogy mit akar kérdezni a kormánypárt, az eredmény pedig valójában semmire sem jogosítaná fel őket.
Nemzeti konzultációt indítana terrorveszélyhelyzetről a kormány, ha nem sikerül keresztülvinni a parlamenten az alaptörvény-módosítási javaslatot – írja a Magyar Nemzet. A lap szerint a párt szerdától péntekig tartó lillafüredi frakcióülésén véglegesíthetik, hogy pontosan milyen módszerrel kérdezzék meg az embereket a terrorveszélyhelyzet, illetve az ehhez kapcsolódó alaptörvény-módosítás ügyében. Az azonban nem világos, hogy mit kérdeznének a konzultációban, melynek eredménye – egy népszavazással ellentétben – semmire sem jogosítaná fel a kormányt. Népszavazást viszont nem lehet tartani az alaptörvény módosításával kapcsolatban.
Arra minden esély megvan, hogy a módosítást ne fogadja a el a parlament, a kormánypártoknak ugyanis nincs kétharmados többsége, a kezdeti tapogatózások után pedig mindegyik parlamenti párt elzárkózott a javaslat támogatásától, mivel a Fidesz nem volt rajta hajlandó egy kicsit sem változtatni. Az LMP és a Jobbik is jelezte korábban, hogy bizonyos módosításokkal támogatná a javaslatot: a Jobbik például csak pár napra engedélyezné a kormánynak a szabad cselekvést, után pedig a parlament négyötödös többsége kellene a különleges jogrend érvényességének meghosszabításához.
A Fidesz terve szerint a kormány ugyanis a parlament nélkül hirdethetne ki terrorveszélyhelyzetet, ezt pedig csak hatvan nap után kéne az Országgyűlésben is megerősíteni: addig pedig a kormány különböző különleges jogosítványokkal élhetne – például korlátozhatná a sajtószabadságot és a gyülekezési jogot. Terrorveszélyhelyzet kihirdetésére alkalmasnak látta Lázár János például a röszkei határállomás körül szeptemberben kialakult helyzetet. Részletesen itt írtunk a tervezetről, illetve arról, hogy valóban szükséges-e bevezetni a módosítást.