Mától az EU rendszerében szanálhatják a bankokat

2016. január 01. 15:10

Az Egységes Szanálási Alap finanszírozásának alapját a bankszektor által fizetett hozzájárulások képezik.

2016. január 01. 15:10

Január elsejével érvénybe lépett az Európai Unió egységes szanálási mechanizmusa. Ennek célja a csődközeli helyzetbe került bankok rendezett módon történő szanálása, amely minimális terheket ró az adófizetőkre és a reálgazdaságra – tudatta pénteki közleményében az Európai Bizottság.

Az uniós végrehajtó szerv közleménye szerint a szabályozás révén a betétesek az egész Európai Unióban egységes védelmet kapnak. A hatékonyabb szanálási mechanizmus alapvető eszköz az olyan károk elkerülésére, amilyenek a múltban a banki csődökből fakadtak – emelte ki a brüsszeli bizottság.

Hatékonyabb és gyorsabb döntések

Az egységes bankszanálási mechanizmus azzal a céllal jött létre, hogy hatékonyabb és gyorsabb döntések születhessenek, ha egy pénzintézet csőd közeli helyzetbe kerül és konszolidációra vagy likvidálásra szorul. Azt pedig, hogy ez minél kevesebb pénzébe kerüljön az adófizetőknek, az hivatott garantálni, hogy a bankokat elsősorban azok pénzéből mentik majd meg, akik részvényesként vagy hitelezőként pénzt fektettek beléjük, a fennmaradó költségeket pedig a bankok befizetéseiből feltöltött egységes bankszanálási alap szavatolja.

A közös szanálási eljárás, a központosított döntéshozatal és az egységes bankszanálási alap lehetővé teszi majd, hogy az abban részt vevő országokban összehangolt és hatékony bankszanálási döntések szülessenek, a minimálisra szorítva a pénzügyi stabilitásra gyakorolt káros hatásokat, és csökkentve a bankok függőségét a tagállamok hitelbesorolásától – tájékoztat a bizottsági közlemény.

Szanálási hatóság jön

Az európai bankunió fontos elemét képező egységes szanálási mechanizmusban kiemelt szerepet játszik egyrészt az Egységes Szanálási Testület (vagyis az uniós szintű szanálási hatóság), másrészt egy közös szanálási alap, amelyet a bankszektor finanszíroz.

Az Egységes Szanálási Testület a mechanizmus fő döntéshozó szerve. Ez a testület határoz a csődhelyzetbe került bankok szanálási programjáról (amelynek része a szanálási eszközök alkalmazása és az Egységes Szanálási Alap igénybevétele). A testület közvetlenül felelős a tervezési és a szanálási szakaszért a bankunióhoz tartozó, határokon átnyúló tevékenységet végző nagybankok esetében, amelyeket közvetlenül az Európai Központi Bank felügyel, valamint a bank méretétől függetlenül felel minden olyan szanálásért, amelyhez az Egységes Szanálási Alap igénybevétele szükséges. Emellett a legfelsőbb szinten felel a bankunióhoz tartozó minden bankért, és ennek megfelelően bármikor bármely bankkal kapcsolatban gyakorolhatja a hatáskörét.

Az Egységes Szanálási Alap finanszírozásának alapját a bankszektor által fizetett hozzájárulások képezik.

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brekker
2016. január 02. 18:13
A látra szóló betéteket legalább kihagyhatták volna a "hitelezők" közül. De hát, ugyebár az a "pénz" csak egy ígéret, ilyen ez a banküzlet. Rákosi meg tanult ember létére kénytelen volt komolytalan békekölcsönökkel üzletelni. Jót akart ő pedig, csak az ideológia, attól hullott ki a haja.
brekker
2016. január 02. 17:48
http://www.huffingtonpost.com/ellen-brown/new-g20-bailin-rules-now-_b_6244394.html "Bail in" has been sold as avoiding future government bailouts and eliminating too big to fail (TBTF). But it actually institutionalizes TBTF, since the big banks are kept in business by expropriating the funds of their creditors. It is a neat solution for bankers and politicians, who don't want to have to deal with another messy banking crisis and are happy to see it disposed of by statute. But a bail-in could have worse consequences than a bailout for the public. If your taxes go up, you will probably still be able to pay the bills. If your bank account or pension gets wiped out, you could wind up in the street or sharing food with your pets.
ellenforradalmár
2016. január 01. 17:07
Szerintem ez inkább olaj a tűzre! Most fog elkezdődni igazán a tánc! Nyugodtan csődbe lehet vinni egy bankot, senki sem fog sírni, amíg ki nem ürül az alap. Zsiráfok megint nagykanállal esznek majd...
Starlord
2016. január 01. 15:36
Dehát kérem, ez nem kommunizmus itten, hogy a bankok a szabad piacon EU polgárok pénzéből rendezzék saját hibáikat?! Tudtommal a szabad piac nem erről szól...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!