Ezt nem láttuk jönni: egy friss nemzetközi felmérés szerint a diákok egyre kevésbé tudják használni a számítógépet (!)
A magyar nebulók ugyanakkor jóval az EU-s átlag fölött teljesítenek. Csehország pedig szárnyal. Francesca Rivafinoli szemlecikke.
A kormány megvizsgál minden felvetést, ami a gyerekek érdekét és az oktatás színvonalának emelését szolgálja – mondta Balogh Zoltán az MTI-nek. Az emberi erőforrások minisztere szerint a párbeszéd már elkezdődött, ennek pedig a gyerekek a legfőbb nyertesei. A közelmúlt reformjai, mint a pedagógusok béremelése, az ingyenes étkeztetés már sokat javítottak a helyzeten, de van még min javítani.
A kormány minden felvetést megvizsgál, amely a gyerekek érdekét és az oktatás színvonalának javítását szolgálja – írta Balog Zoltán, az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
Az emberi erőforrások minisztere örömmel olvasta a miskolci és a zuglói tantestület levelét, amelyben a helyi pedagógusok pozitívan fogadták a minisztérium által kezdeményezett Köznevelési Kerekasztalt.
A kerekasztal elindításával a tárca célja, hogy őszinte és nyitott fórumot teremtsen a közneveléssel kapcsolatos felvetések megtárgyalásának – mutatott rá a miniszter.
Első a gyerek
Hangsúlyozta: a kormány számára első a gyermek, az ő érdekét tartja szem előtt a köznevelés céljainak meghatározásakor, a működtetés feltételeinek kialakításakor és a jövőbeni döntéseknél. A párbeszéd elkezdődött, és ennek a gyermekek a legfőbb nyertesei – jelentette ki Balog Zoltán.
A polgári kormányzást megelőző, de hatásaiban máig érezhető rossz iskolarendszer miatt a magyar gyerekek teljesítménye romlott, a területi és anyagi egyenlőtlenségek növelték a leszakadást. A rossz és felelőtlen finanszírozási rendszer miatt több száz kistelepülés maradt iskola, több ezer pedagógus pedig állás nélkül, és aki dolgozott, az is teljes létbizonytalanságban volt – fejtette ki a miniszter. Hozzátette: e súlyos problémák miatt megkerülhetetlen, hogy megkezdődjön a köznevelési rendszer átalakítása.
A közelmúlt reformjai segítik a diákokat, a tanárokat és a szülőket is
Az emberi erőforrások minisztere rámutatott: a közelmúltban végrehajtott reformok célja, hogy a gyerekek a lehető legjobb oktatásban és erkölcsi nevelésben részesüljenek, és ehhez a kormány minden szükséges eszközt igyekszik megteremteni.
A kormány a pedagógusok számára kiszámítható életpályát és a rendszerváltás óta legnagyobb béremelést biztosítja, amelyre eddig 234 milliárd forintot költött. A pedagógusok béréért, béremelésükért és az iskolák fenntartásáért az állam felelősséget vállalt, ahogy a tanárképzés megújításáért is.
Több mint félezer iskolát újítottak fel, és további 210 milliárd forint értékben indítanak újabb iskolafejlesztéseket – sorolta.
A miniszter hozzátette: a szülők terhét is minden eszközzel igyekeznek csökkenteni, a rendszerváltás óta soha ennyi gyermek nem volt részese az ingyenes gyermekétkeztetésnek és az ingyenes tankönyvellátásnak, mint most.
A köznevelés átalakításával járó feladatok nem értek véget, és jól tudják, van min javítani – mondta Balogh Zoltán.
A pedagógusok felvetéseit meghallgatva már döntöttek, hogy egyharmadára csökkentik adminisztrációs terheiket, csökkentik a tanfelügyeleti, az értékelési és minősítési terheket, javítják a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ működését.
A pedagógusok számíthatnak a kormányra
Minden más felvetést is megvizsgálnak, amely a gyermekek érdekét és az oktatás színvonalának javítását szolgálja – ígérte, hozzátéve: a pedagógusok számíthatnak a kormányra. Balogh Zoltán bízik abban, hogy a kormány is számíthat a pedagógusokra, mert a párbeszédnek és az együttműködésnek a gyermekek a legfőbb nyertesei.