Konferenciát szervezett az iszlám radikalizmus és a Nyugat viszonyrendszeréről a Danube Institute az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjával és a Professzorok Batthyány Körével együttműködésben. A rendezvényen magyar és nemzetközi szakértők az iszlám és egyáltalán, a korunk egyik legnagyobb kihívásáról értekeztek.
Frost: Magyarország bekerült az események középpontjába
Az esemény megnyitóján Gerald Frost, a Danube Institute igazgatója arról beszélt: az idei évben Magyarország is belekerült a Nyugat és az iszlám közötti konfliktus körüli események középpontjába a migrációs hullám nyomán. Ő maga beszélt a Keleti pályaudvarnál összegyűlt migránsokkal: sokan sokfélét mondtak az elindulásuk okairól, de Merkel meghívó szavaira, mint ígéretre sokan hivatkoztak. Frost szerint már most jelentős számú muszlim él Európában, csak Nagy-Britanniában 2,7 millió, Londonban félmillió, de Németországban és Franciaországban is további milliók élnek. A Danube Institute igazgatója szerint a nyolcvanas évekig nem is beszéltek az európai iszlámkérdésről Nagy-Britanniában, de most már nem lehet nem beszélni róla.
Visy Zsolt a Professzorok Batthyány Körének képviseletében arról beszélt: "Bárcsak ne kellene ilyen témájú konferenciát szervezni. Ha csak kivételes esetekben történne terrorcselekmény, és a világ békésebb volna!" De Visy szerint 2001 óta nagyot változott a világ, és azóta folyamatosan vizsgálni kell a terrorizmus és iszlamista radikalizmus okait és jelenségeit.
Martonyi: Az iszlám a harc civilizációja
A konferencia fő nyitóbeszédét Martonyi János volt magyar külügyminiszter tartotta meg. Martonyi szerint az emberiség jövője néhány alapkérdés megválaszolásától függ. Ezek közé tartozik a klímaváltozás, a szociális és gazdasági egyenlőtlenség, a tömegpusztító, nukleáris fegyverek ügye, a terrorizmus és a csak most beinduló globális migráció kihívásai. A külpolitikus úgy látja: beszélni kell a civilizációk találkozásából született konfliktusokról. Felemlegette Samuel Huntington sokat idézett, civilizációk összecsapásáról szóló művét. Martonyi szerint túl sokat kritizálták Huntingtont a művéért, pedig ő nem az összecsapást propagálta, csak leírta a helyzetet, keretet adott a világ értelmezéséhez.