Már Ázsiából is fenyegetőznek: csúnya pofonba szaladhat bele az EU
Katar nem blöfföl, ha az LNG-ről van szó.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint „vannak olyan európai érdekek, amelyek megpróbálják ellehetetleníteni Közép-Európa összeköttetését az energiaforrásokkal a Balkánon keresztüli folyosóval”. A miniszter úgy látja, hogy az Európai Unió kettős mércét alkalmaz, amikor másképpen ítéli meg az Északi Áramlat, és másképpen a Déli Áramlat gázvezeték kérdését.
A közép-európai térség biztonságos energiaellátása szempontjából alapvető érdek a dél-európai gázfolyosóhoz való csatlakozás – állapította meg a cseh, a magyar és a szlovák külügyminiszter csütörtökön a cseh fővárosban, amikor a Prágai Európai Csúcstalálkozó elnevezésű nemzetközi politikai fórum keretében találkoztak. A lengyel külügyek irányítója a varsói kormányalakítás miatt nem vett részt a találkozón.
„Úgy látjuk azonban, hogy vannak olyan európai érdekek, amelyek megpróbálják ellehetetleníteni Közép-Európa összeköttetését az energiaforrásokkal a Balkánon keresztüli folyosóval” – nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI és a Magyar Televízió tudósítóinak Prágában.
„Tudjuk, hogy holland német, brit és francia cégek ma együttműködnek a Gazprommal annak érdekében, hogy az Északi Áramlat gázvezeték kapacitását megduplázzák. Ha azonban ez megtörténik, akkor a közép-európai energiaellátást további veszély fogja fenyegetni, még messzebb kerül tőlünk a biztonságos energiaellátás” – mutatott rá a magyar tárcavezető.
Szijjártó: Az Európai Unió kettős mércét alkalmaz
A biztonságos energiaellátás szempontjából Közép-Európa számára az a lényeg „hogy a déli gázfolyosót, amely az azerbajdzsáni gázt szállítaná Európába, össze tudjuk kötni Közép-Európával. Hogy ez milyen útvonalon történik majd, az egy másodlagos kérdés. Lényeges azonban, hogy legyen legalább egy ilyen beruházás” – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Úgy látja, hogy az Európai Unió kettős mércét alkalmaz, amikor másképpen ítéli meg az Északi Áramlat, és másképpen a Déli Áramlat gázvezeték kérdését. „Mi ezt a kettős mércét elutasítjuk, ezért közösen fogunk fellépni annak érdekében, hogy biztosítsuk Közép-Európa energiaellátásának biztonságát, illetve, hogy ezt az EU európai érdekként szemlélje” – fejtette ki a V4-ek álláspontját Szijjártó Péter.