Kabaré: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint „vannak olyan európai érdekek, amelyek megpróbálják ellehetetleníteni Közép-Európa összeköttetését az energiaforrásokkal a Balkánon keresztüli folyosóval”. A miniszter úgy látja, hogy az Európai Unió kettős mércét alkalmaz, amikor másképpen ítéli meg az Északi Áramlat, és másképpen a Déli Áramlat gázvezeték kérdését.
A közép-európai térség biztonságos energiaellátása szempontjából alapvető érdek a dél-európai gázfolyosóhoz való csatlakozás – állapította meg a cseh, a magyar és a szlovák külügyminiszter csütörtökön a cseh fővárosban, amikor a Prágai Európai Csúcstalálkozó elnevezésű nemzetközi politikai fórum keretében találkoztak. A lengyel külügyek irányítója a varsói kormányalakítás miatt nem vett részt a találkozón.
„Úgy látjuk azonban, hogy vannak olyan európai érdekek, amelyek megpróbálják ellehetetleníteni Közép-Európa összeköttetését az energiaforrásokkal a Balkánon keresztüli folyosóval” – nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI és a Magyar Televízió tudósítóinak Prágában.
„Tudjuk, hogy holland német, brit és francia cégek ma együttműködnek a Gazprommal annak érdekében, hogy az Északi Áramlat gázvezeték kapacitását megduplázzák. Ha azonban ez megtörténik, akkor a közép-európai energiaellátást további veszély fogja fenyegetni, még messzebb kerül tőlünk a biztonságos energiaellátás” – mutatott rá a magyar tárcavezető.
Szijjártó: Az Európai Unió kettős mércét alkalmaz
A biztonságos energiaellátás szempontjából Közép-Európa számára az a lényeg „hogy a déli gázfolyosót, amely az azerbajdzsáni gázt szállítaná Európába, össze tudjuk kötni Közép-Európával. Hogy ez milyen útvonalon történik majd, az egy másodlagos kérdés. Lényeges azonban, hogy legyen legalább egy ilyen beruházás” – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Úgy látja, hogy az Európai Unió kettős mércét alkalmaz, amikor másképpen ítéli meg az Északi Áramlat, és másképpen a Déli Áramlat gázvezeték kérdését. „Mi ezt a kettős mércét elutasítjuk, ezért közösen fogunk fellépni annak érdekében, hogy biztosítsuk Közép-Európa energiaellátásának biztonságát, illetve, hogy ezt az EU európai érdekként szemlélje” – fejtette ki a V4-ek álláspontját Szijjártó Péter.