Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
Van olyan gyerek, akinek az édesanyja javasolta, hogy nézze az Éjjel-nappal Budapest című RTL Klubon futó műsort – derül ki az NMHH megbízásából készített kutatásból, amely azt is kiderítette, hogy a fiatalok nehezen tudják a műsort elhatárolni a valóságshow-któl. A kamaszlányok nagyobb mértékben azonosulnak a szereplőkkel.
Az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság megbízásából 14–17 év közötti fiatalok körében készítettek vizsgálatot arról, hogy a fiatalok tisztában vannak-e azzal, hogy az RTL Klub Éjjel-nappal Budapest című műsorának karaterei és értékrendje milyen mértékben valóságos.
Mivel a korosztály körében a műsor gyakori beszédtéma, sokan csak azért nézik, hogy naprakészek legyenek – állapította meg a vizsgálat. Az elkészült tanulmány szerint már az is érdekes, hogy a fővárosi tinik az „Éjjel-nappal”, míg a vidékiek a „Budapest” rövidített néven emlegetik a műsort. Előbbi csoport számára vonzó, hogy a jelenetek jó része általuk is ismert helyszíneken játszódik, míg utóbbiak esetében a műsor a Budapestre költözés iránti vágyat erősíti.
A kutatás a szülők hozzáállására is kiterjedt. Mint kiderült, ők többnyire vagy semlegesek a műsorral kapcsolatban, vagy kifejezetten elutasítóak azzal szemben, ugyanakkor arra is volt példa, hogy egy kamasznak az édesanyja javasolta, hogy kövesse az RTL-es produkciót.
Azt is kiderítette a vizsgálat, hogy a fiúk távolságtartóbbak a műsorral kapcsolatban, miközben a lányok nagyobb mértékben azonosulnak a szereplőkkel, ami „hátrányosan
befolyásolhatja formálódó énképüket és emberismeretüket”. A különböző nemű karakterek közötti különbségekkel kapcsolatban egybehangzóan állították a megkérdezettek, hogy a férfi karakterek érdekesebbek és felelősségteljesebbek, mint a női szereplők.
Bár azt a felmérésben résztvevők többsége elismerte, hogy a cselekmény történései irreálisak, sokakban elmosódott kép él azzal kapcsolatban, hogy valóságshow-t, vagy fikciót látnak, annál is inkább, mert a szereplők sorozatbeli nevük alatt jelennek meg a közösségi oldalakon.
Az NMHH vizsgálatáról szóló közlemény 12, a kutatásban részt vett fiataloktól származó jellemző idézettel zárul. Íme: