Ha bántják a magyarokat Kárpátalján, és menekülniük kell, mindenkinek segíteni fogunk és mindenkit befogadunk – közölte Lázár János a Napi Gazdaságban megjelenő interjújában. A miniszter a bevándorlásról szólva azt az egész európai baloldal Waterloojának nevezte. Lázár János az őt kritizálóknak is válaszolt és azt is megvallotta, vajon miért övezi őt ellenszenv a közéletben.
Ha bántják a magyarokat Kárpátalján, és menekülniük kell, mindenkinek segíteni fogunk és mindenkit befogadunk; erre a legrosszabb verzióra is kész a magyar kormány terve – mondta a Napi Gazdaságnak adott, szombaton megjelent interjújában Lázár János.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta: a legfontosabb célunk az, hogy a kárpátaljai magyarok a szülőföldjükön boldoguljanak, ezért új segélyezési programokat vezetünk be. A magyar kormány minden kárpátaljai magyar pedagógus bérét kiegészíti, minden kárpátaljai magyar gyermek étkeztetését kifizeti, és segítjük a nehéz helyzetbe került önkormányzatokat is – fogalmazott.
Lázár János szerint súlyos aggodalomra ad okot, hogy Munkács utcáin lövöldöznek. Az ukrán államtól elvárjuk, hogy minden magyar honfitársunk és polgártársunk személyes biztonságát garantálja – szögezte le. Hozzátette: a magyar kormánynak minden magyart meg kell védenie.
A miniszter a bevándorlásról szólva azt az egész európai baloldal Waterloojának nevezte. Hozzátette: évtizedeken át azt sulykolták, hogy Európa határait meg kell nyitni, mert a bevándorlókkal az egész földrész erősebb és gazdagabb lesz. Most súlyos ideológiai visszavonulót kell fújniuk, mert minden itt élő számára világossá vált, hogy a gazdasági bevándorlók súlyosan veszélyeztetik az európai emberek életminőségét, hiszen részesülni akarnak az itteni életszínvonalból anélkül, hogy ahhoz bármit is hozzá akarnának vagy tudnának tenni - mondta. Hozzátette: szó nincs arról, hogy az európai országok tervezett gazdasági betelepítést hajtanának végre munkaerő-piaci okokból. Majd ha erre szükség lesz, mi, magyarok akkor sem Szíriában, Afganisztánban vagy Észak-Afrikában keressük a leendő itthoni munkavállalókat, hanem a határaink túloldalán élő magyarok között – fogalmazott.
Lázár János más témákról is beszélt az interjúban. Arra a felvetésre, hogy Tarlós István rendre kritizálja őt, azt mondta: „Értetlenül állok azelőtt, ahogy Tarlós István az elmúlt hetekben nekem támadt. Még akkor sem adok erre okot, ha azt gondolom, a fővárost nem elég jól üzemelteti. (...) A viccet félretéve, az lenne a legrosszabb, ha a főpolgármester úr nekem mondaná, de nem nekem szánná az üzeneteit”.
Csányi Sándor és Schmidt Mária Lázárra vonatkozó kritikáira a politikus úgy reagált: „Vannak, akik fogadott prókátorként fontosnak tartják – jobbról és balról egyaránt –, hogy ha már a munkámba nem tudnak belekötni, a személyemet tűzzék a tollhegyükre, és a vezetői vagy emberi tulajdonságaim alapján hirdessenek ítéletet. Görcsösen és izzadva bizonygatva, miért is lennék én alkalmatlan mindenre. Ideje lenne észrevenniük: Orbán Viktor számára sok ügyben nem a probléma, hanem a megoldás vagyok. A megoldások azonban mindig konfliktusokkal járnak. Ilyen műfaj az ország átalakítása is. Nem személyes viták és ügyek ezek, hanem érdekek és értékek csatái, ahol a kormányt az ország megváltoztatásának, élhetőbbé és jobbá tételének szándéka hajtja”.
Lázár arról is beszélt: várja már, hogy Rogán Antal a kormány tagja legyen, mert szerinte ő „eligazodik a pénzügyekben”.
Arra a felvetésre, hogy személyét széles körű ellenszenv övezi, Lázár János úgy felelt: „Kétségtelen, soha nem szoktam félni, és azt vallom, hogy a politikában egy politikus legfontosabb fegyvere a bátorság”. A miniszter hozzátette: „Kétségtelen, sokszor megtalálnak, talán azért is, mert a nyílt és világos beszédet szeretem, és az országra legártalmasabb dolognak tartom a politikai képmutatást és a politikai piperkőcöket. Párttársaimnak tudniuk kell, nem lehet az a cél, hogy kényelmesen elüldögéljünk a székünkben, és elteljünk attól, hogy mi kormányozzuk az országot. Több évtizedes rossz lapleosztások érvényesülnek ebben az országban az élet meghatározó területein, megfosztva a magyarokat az érvényesülés és a boldogulás lehetőségeitől. Igen, ezeket a lapokat le akarjuk söpörni az asztalról. A külföldiek kezébe adtak mindent, ami jobbá teheti az emberek életét: energiaszolgáltatás, bankrendszer, kiskereskedelem, és ezekben a rendszerekben el is lopták az emberek jövőjét. Ezért vissza fogjuk szerezni a magyarok számára jobb életet jelentő lehetőségeket, és külföldiek helyett, igazságos és méltányos eljárással, magyar kezekbe helyezzük azokat. Az általam vezetett minisztériumot a kormányfő szuverenitásminisztériumnak tekinti. A mindennapi kormányzás feladata mellett az a dolgunk, hogy az ország függetlenségét minden kormányzati döntésben érvényesítsük”.