Iskolai szegregáció: Brüsszel felvette a kapcsolatot a magyar hatóságokkal

2015. július 14. 20:33

A DK-s Niedermüller Péter kérdezte az igazságügyi uniós biztost a nyíregyházi Huszár-telepi iskola ügyében. Válaszában Vera Jourová azt közölte: ismerik a Kúria döntését, az Európai Bizottság pedig felvette a kapcsolat a magyar hatóságokkal a roma gyerekek diszkriminációja kapcsán.

2015. július 14. 20:33

Az Európai Bizottság felvette a kapcsolatot a magyar hatóságokkal a roma gyerekek iskolai diszkriminációját érintő kérdések ügyében, és ebben a Kúria áprilisi ítéletének is szerepe volt, amely azt mondta ki, hogy nincs szegregáció a nyíregyházi Huszár-telepen működő iskolában – derül ki Vera Jourová igazságügyi uniós biztos Niedermüller Péter DK-s képviselőnek adott válaszából. A biztos tudatja: a brüsszeli testület ismeri a Kúria döntését. „Az etnikai származáson alapuló megkülönböztetés az iskolákban komoly kérdés, és azt az uniós jog tiltja” – szögezi le általánosságban véve a biztos, tudatva egyúttal: a bizottság a hatáskörén belül kész minden rendelkezésre álló eszközt bevetni annak érdekében, hogy az ilyen jellegű diszkriminációval szemben fellépjen. A levélben ugyanakkor a biztos azt nem írja, hogy a konkrét ügyben egyértelműen diszkriminációról, szegregációról lenne szó.

A Kúria áprilisi jogerős ítéletében, az első és másodfokú ítéletet felülvizsgálva, teljes egészében elutasította azt a keresetet, amely annak kimondását kérte, hogy jogellenesen szegregálták a gyerekeket a nyíregyházi Huszár-telep általános iskolájában. A legfelső magyar igazságszolgáltatási fórum szerint az ügyben nem volt megállapítható az egyenlő elbánás sérelme, az eljárást kezdeményező civil szervezet pedig sem a görögkatolikus egyház által újranyitott egykori önkormányzati iskola oktatási színvonalát, sem a pedagógiai programját nem kifogásolta. Ugyanakkor a szülőknek módjuk nyílt arra, hogy más iskolába járassák gyereküket, mivel az önkormányzat bérlettámogatást adott a diákoknak, miután megszüntette az iskola buszjáratát. A Kúria álláspontja szerint így nem sérült a szabad iskolaválasztás elve. A szülők annak tudatában íratták gyerekeiket az intézménybe, hogy ott vallási nevelés folyik, az egyháznak pedig deklarált célja volt a roma pasztoráció, így logikus, hogy olyan térségben vette át az iskola működtetést, ahol jelentős arányban élnek romák.

Niedermüller az ítélethirdetést követően fordult a bizottsághoz, mert szerinte ellentétes Magyarország uniós csatlakozása óta követett bírósági gyakorlattal és az Emberi Jogok Európai Bírósága számos ítéletével, amelyek minden esetben jogsértőnek mondták ki a szegregált oktatást. „Ez után az ítélet után erősen kétséges, hogy a hatályos magyar jogi környezet és bírósági gyakorlat megfelelő védelmet nyújt-e a roma gyerekek elkülönítése és hátrányos megkülönbözetése ellen” – foglalt állást a politikus, aki azt kérdezte a cseh biztostól, hogy vizsgálja-e a magyarországi jogi helyzetet, s ha nem találja megfelelőnek, indít-e kötelezettségszegési eljárást.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2015. július 15. 14:06
Csak át akarják kísérni az öreg nénit a túlsó oldalra, hiába tiltakozik ellene. Ezek tényleg patkányok.
balbako_
2015. július 15. 08:43
Ne bassza már meg a kutya ezt a tetves bandát! Niedermüllerestül, Vera Jourovástul, hol a pofátlanság határa? Szlovákiában megfosztják a magyarokat állampolgárságuktól akaratuk ellenére, pedig Szlovákiának annak a tetűállamnak a szar alkotmánya ellen szól a verdikt és kussolnak, mint szar a fűben!
Akitlosz
2015. július 14. 23:27
„Az etnikai származáson alapuló megkülönböztetés az iskolákban komoly kérdés, és azt az uniós jog tiltja” Kivéve ha magyarokról van szó. Miért mindig a cigányokhoz kell viszonyítani? Ha magyar akarnak az mindig hátrányos megkülönböztetés - így magyarul - ha viszont cigányt, akkor az mindig pozitív diszkrimináció - így külföldiül-. Pedig nincsen ilyen meg olyan megkülönböztetés, csak megkülönböztetés van. Ami az egyiknek pozitív az a másiknak negatív.
luga
2015. július 14. 22:51
Milyen alapon vitatja el ez a féleszű dekás a cigányoktól azt a jogot, hogy olyan iskolába járassák a gyerekeiket, amelyikbe nekik tetszik?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!