Egy szerb-horvát határvita és a magyar kerítés: meddig tartson a határzár?
2015. július 14. 12:34
A Külügyminisztérium álláspontja szerint akárhová építhetünk kerítést, ám ez a lépés semmi esetre sem értelmezhető úgy, hogy Magyarország egyoldalúan eldöntötte, hol van a hármas határpont, azaz a szerb-horvát határ vonalának kezdőpontja. A szerbek és a horvátok ugyanis majd' hetven éve vitatkoznak határterületi szakaszokon, a magyar kerítés vonala tehát akár diplomáciai bonyodalmakat is okozhat.
2015. július 14. 12:34
p
0
0
46
Mentés
Diplomáciai bonyodalmat is okozhat a déli határkerítés, amelynek építését hétfőn kezdte meg a Magyar Honvédség. Ha ugyanis a 175 kilométeresre tervezett határzár csak a szerb-magyar hosszában készül el, akkor bizony Szerbia felől lukas maradhat a végén: a faramuci helyzet oka egy régi, 1947-ig visszanyúló, ám máig nem rendezett határvita a szerbek és a horvátok között. A vita meglétéről már értesülhetett a szélesebb magyar közvélemény is, áprilisban sokan beszámoltak a hippi miniállam, Liberland megalapításáról - a kérdéses illetőségű terület is ennek a határvitának a szülötte.
A déli határkerítés szempontjából azért érdekes a helyzet, mert az egyik vitatott terület éppen a szerb-horvát-magyar hármas határon van. Ahogy a Duna elhagyja Magyarországot, tőle keletre a szerbek ellenőrzik ugyan a területet, ám Horvátország is magáénak tudja azt mindmáig (a lenti képen a legészakibb, sárgával jelölt terület). Ha a Dunáig építjük meg a határzárat, azt a horvátok úgy értelmezhetik, hogy a szerb határváltozat mellett foglalunk állást.
Megkérdeztük a Külügyminisztériumot, hogy nem okozhat-e feszültséget a horvátokkal, ha a szerb álláspont szerinti hármashatárig építjük meg a határzárat. A következő válasz érkezett:
„Nem Magyarország és egykori Jugoszlávia közös határvonala a vitatott, hanem a szerb-horvát határvonalé, azaz Magyarország szemszögéből a magyar-szerb-horvát hármashatár találkozási pontja. Ebből következően, ha Magyarország saját területén biztonsági határzárat épít, az egyaránt történhet a Szerbiával vagy a Horvátországgal közös határ mentén, ehhez egyikőjük hozzájárulása sem szükséges. Fontos kihangsúlyozni továbbá, hogy ez a lépés semmi esetre sem értelmezhető úgy, hogy Magyarország egyoldalúan eldöntötte, hol van a hármas határpont, azaz a szerb-horvát határ vonalának kezdőpontja. Tekintettel arra, hogy a technikai részleteket illetően a Belügyminisztérium álláspontja irányadó, javasoljuk a tárca megkeresését is a témában.”
Megfogadtuk a tanácsot, kérdéseinket a belügynek is feltettük - ám sovány választ kaptunk: „Tájékoztatjuk, hogy a témával kapcsolatban az eddigi Kormányinfókon elhangzottakon túl nem áll módunkban további részleteket közölni.”
Annak ellenére, hogy nem értek egyet Donald Trump belpolitikai programjával, politikai stílusával, Európát illető gazdasági elképzeléseivel, számítok arra, hogy elnökként változást hozhat az egyre elviselhetetlenebb állóháborúban.
A Faktum tényellenőrző portál egyik legutóbbi elemzésében arra igyekezett választ adni, van-e ténybeli alapja Orbán Viktor globális és uniós politikai állításainak.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 46 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mystes
2015. július 14. 14:57
az nem okoz "diplomáciai bonyodalmakat", hogy elözönlenek bennünket az illegális határsértők, csak az, hogy éppen pont hol van a hármashatár?
menjetek már ti is a picsába!
műhiszti
megoldás:
az utolsó 1 Km-re nem építünk kerítést, mert ott járőrök lesznek, vita lezárva
Win-win
egyébként már Gino is megmondta: "Jók itt a programok, csak..."
:DD
Hende Csaba a mindent látó távcsövével már át is nézte a megépült kerítésszakaszt. :-)
http://kep.cdn.index.hu/1/0/693/6937/69374/6937475_86673_e364340b7697bfdfaf633ea81ab01d71_wm.jpg