Kvóta bevezetését javasolhatja szerdán az EU a menekültek elosztásában

2015. május 10. 16:34

A Welt am Sonntag szerint szerdán mutathatja be az Európai Bizottság azt a javaslatot, mely az Európai Unióba érkező menedékkérők tagállamok közötti elosztását szabályozó kvóta bevezetését javasolja. A tagállami kvótát például a GDP, az ország népessége, a munkanélküliségi ráta és a menedékjog iránti kérelmek aktuális száma alapján kellene meghatározni.

2015. május 10. 16:34

Az Európai Unióba érkező menedékkérők tagállamok közötti elosztását szabályozó kvóta bevezetését javasolja az Európai Bizottság (EB) – értesült a Welt am Sonntag című vasárnapi német lap. A brüsszeli testület szerdán mutatja be a javaslatot, amely szerint az egyes tagállamok által ellátandó menedékkérők számát – a tagállami kvótát – egyebek között a hazai össztermék (GDP), az ország népessége, a munkanélküliségi ráta és a menedékjog iránti kérelmek aktuális száma alapján kellene meghatározni.

A jelenlegi szabályok szerint a menedékjog iránti kérelem megvizsgálásáért és a menedékkérő ellátásáért az a tagállam felelős, amelyben a menedékkérő belépett az EU területére. Az EB javaslata szerint viszont a jövőben az a tagország lesz a felelős, ahol a menedékkérőt a kvóta alapján elhelyezik.

A rendszer azonban nem automatikusan működik majd, hanem csak egy úgynevezett vészhelyzeti mechanizmus keretében. Ennek lényege, hogy valamely tagország jelzi, hogy a menedékkérők nagy száma miatt segítségre van szüksége, mire a tagállami kormányok megvizsgálják, hogy valóban vészhelyzet állt-e elő, és közösen döntenek arról, hogy beindítsák-e a kvótarendszert – ismertette a Welt am Sonntag a bizottság elképzelését.

Az új eljárás célja annak biztosítása, hogy „valamennyi tagállam méltányos és kiegyensúlyozott módon vállaljon részt a közös erőfeszítésekből” – áll a brüsszeli testület javaslatában, amely szerint sürgősen cselekedni kell, mert egyes tagállamok menekültügyi ellátórendszere soha nem tapasztalt nyomás alá került, és nyáron várhatóan még tovább emelkedik az EU-ba érkező menedékkérők száma.

Az EB azt is javasolja, hogy az Europol és a Frontex – a közösség bűnüldöző hatósága és külső határőrizeti ügynöksége – működjön együtt a tagállami hatóságokkal az embercsempész-hálózatok elleni fellépésben, egyebek között az embercsempészek hajóinak azonosításában, követésében és megsemmisítésében, valamint az embercsempészek vagyonának felkutatásában és zárolásában. Továbbá a bizottság szerint az eddiginél határozottabban kell eljárni mindazon menedékkérőkkel szemben, akiknek a kérelmét elutasították. Ennek részeként szorosabbra kell fűzni az együttműködést azokkal az országokkal, amelyekből az elutasított menedékkérők származnak.

A javaslat szerint a nyugat-afrikai Nigerben ki kell alakítani egy menekültügyi központot, amelynek révén az EU nemzetközi szervezetekkel közösen széleskörű tájékoztató, felvilágosító munkát kezdhet. A bizottság arra számít, hogy az unió menekültügyi gyakorlatára vonatkozó ismeretek terjesztésével elérhető, hogy kevesebben kerüljenek embercsempészek kezébe, és kevesebben induljanak el életveszélyes hajókon a Földközi-tengeren az EU felé – írta a Welt am Sonntag.

A bizottság szerint a menekültügy mellett a legális bevándorlás területén is irányváltásra van szükség. Hosszabb távon ki kell alakítani a bevándorlásra jelentkező képzett munkavállalók nyilvántartási rendszerét, amelyből a munkaadók és a tagországok a gazdasági igények alapján kiválaszthatják mindazokat, akiknek lehetőséget biztosítanak a bevándorlásra – ismertette a német lap a brüsszeli elképzelést.

Összesen 312 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2015. május 11. 09:10
Ezt a kvotat nullaban kene megallapitani. A random szetdobalas viszont jo otlet, ha az olaszokhoz/nemetekhez/angolokhoz igyekvo Bulgariaban, Romaniaban stb kerul elhelyezesre, lehet meggondolna hogy elindul-e. Szerintem a szetosztas nyelvtudas alapjan tortenjen, hiszen az ugyis elengedhetetlen a beilleszkedeshez. Amelyik menekult angolul, franciaul, nemetul tud az menjen oda, amelyik magyarul az johet hozzank :)
pollip
2015. május 11. 08:50
Az eu önmegsemmisítő politikát folytat.
pollip
2015. május 11. 08:11
Ebből a tervezetből nem látszik, hogy a menekült-bevándorlót megkérdezik-e,hova menne szívesebben? Így olyan erőszakos betelepítési érzete lehet az embernek mindkét oldalról. Ilyen már volt Európában, nem is egyszer. Ha betelepítették egy olyan országba, ahol nem szeretne lenni, azért megkapja az eu-s állampolgár - ságot és onnantól úgyis oda megy, ahova akar.
pitypang1125
2015. május 11. 06:50
Fogadják őket örökbe a brüsszeli faszfejek! Idióta faszkalap társaság!Vagy azok a barmok akik kihalászgatják őket a tengerből!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!