BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Közérdekű adatigényléssel fordul az LMP-s Schmuck Erzsébet az Európai Bizottsághoz, hogy információkat kapjon az EU és az USA közötti, „zárt ajtók mögött” készülő szabadkereskedelmi egyezményéről.
Az LMP minden lehetséges módon megpróbál információkat gyűjteni az Egyesült Államok és az Európai Unió „zárt ajtók mögött” készülő szabadkereskedelmi egyezményéről (TTIP), ezért országgyűlési képviselőjük állampolgárként fordul közérdekű adatigényléssel az Európai Bizottsághoz.
Schmuck Erzsébet pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, a gazdag országokat még gazdagabbá, a szegényeket azonban még szegényebbé tevő megállapodásról a civilek és a közvélemény alig jut információhoz, holott az szerinte támadás a nemzetállamok és a demokrácia ellen.
A politikus a többi közt arra vár választ: az egyezménybe beépítik-e az ideiglenes hatályba léptetés lehetőségét, amely akár három évre akkor is kötelezővé tenné egy tagállam számára annak alkalmazását, ha nemzeti parlamentje azt elutasította.
Schmuck Erzsébet rákérdez arra is: része lesz-e az egyezménynek az általa offshore bíróságnak nevezett vitarendezési mechanizmus, amely ellen már Nagy-Britannia, Németország és Franciaország is tiltakozik, és amely a tagállamoknál erősebb jogosítványt biztosítana a multinacionális vállalatoknak. A képviselő kíváncsi arra is, Európa szigorít majd a pénzügyi szabályozásán vagy az Egyesült Államok lazít a sajátján, miután a két kontinensen jelenleg eltérő előírásokat alkalmaznak ezen a területen.
Schmuck Erzsébet azon biztosítékokat is látni kívánja, amelyek lehetővé teszik Magyarország GMO-mentességének megőrzését. Beszámolt arról is: Európa szerte már több mint 1,5 millióan, köztük négyszáz civil szervezet és politikai erő írta alá az egyezmény elleni tiltakozást.