Makkoshotykán a XVIII. század óta élnek szőlőműves munkát végző cigányok, a zempléni település békés együttélését jól mutatja a több mint ötven vegyes házasság.
Lakatos Iván Ez egy ilyen falu címmel forgatott dokumentumfilmet a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Makkoshotykáról. A filmet a Duna TV mutatta be, elkészültét a Magyar Média Mecenatúra támogatta.
A film ajánlója a következőket írja: „Van egy Makkoshotyka nevű falu Magyarországon, ahol több száz éve békésen él egymás mellett a cigány és nem cigány lakosság. Igaz, hogy egy kis faluról beszélünk, de lakói szeretettel és egymás munkájának, egyéniségének tiszteletével néznek egymásra. Több mint ötven vegyes házasság is van a kb. 900 főnyi lakosságon belül. Segítik egymást a munkában, a magánéletben, a gondolkodásban. Ritka az ilyen hely. Ez egy ilyen falu...”
A filmben Makkoshotyka lakói mesélnek arról, honnan ered a „kapás cigány” kifejezés (a XVIII. században szőlőműveléshez hoztak munkaerőt), hogy milyenek a hétköznapok, milyen kemény a munka a szőlőben, és hogy mi az oka a fiatalok elvándorlásának. A videóban mások mellett Pocsai Ferenc, a falu református lelkésze így beszél cigányok és nem cigányok együttéléséről: „Itt nem volt gond, ha dolgozni kell menni, hogy ez nem megy dolgozni... itt mindenki megfogja a munka végét, ha kell.” Kántor Ferenc polgármester azt mondja, sokaknak sikerült segély helyett munkát biztosítani, Mirájder Katica pedig arról beszél, hogy kisgyerekeket vagy középiskolásokat szeretne tanítani.