Az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézete közzétette a 2014. december 16-i budapesti tüntetés résztvevőinek megkérdezésén alapuló empirikus kutatásának gyorsjelentését. A demonstráción kiosztott felkérőlapok alapján a tüntetők interneten tölthették ki az intézet kérdőívét, az adatokat Böcskei Balázs, Kovács Tamás, Mikecz Dániel, Oross Dániel és Szabó Andrea dolgozták fel.
A kutatóműhely úgy látja, a kérdőív kitöltőire úgy lehet tekinteni, mint a tiltakozók aktív elitjére: „A vizsgálat szerint ugyanis a december 16-i tiltakozáson résztvevő és online kérdőívet kitöltő személyek valamivel kevesebb mint egyharmada 35 éven aluli, kb. felük a 35 és 59 év közötti csoportba tartozik, míg mintegy egynegyedük a 60 éven felüli népességbe sorolható. Befejezett iskolai végzettségük alapján a demonstrálók és a kérdőívet kitöltők a magasan kvalifikált, döntően diplomás rétegbe tartoznak, amit jól jelez, hogy közel háromnegyedüknek legalább főiskolai/BA-diplomája van. Ezzel összefüggésben anyagi helyzetüket a kérdőívkitöltők alapvetően kedvezően ítélik meg, hiszen kétharmaduk „a pénze okos beosztásával jól kijön” vagy éppen „gondok nélkül él”. Az online kérdésekre válaszolók mintegy kétharmada alkalmazottként dolgozik vagy vállalkozó, önfoglalkoztató, kevesebb mint egytizedük tanuló/hallgató, míg egyötödük nyugdíjas.”
A válaszadók 30%-a december 16-án volt először tüntetni 2010 óta, 31%-uk egy, 26%-uk két, 13%-uk legalább három korábbi demonstráción is részt vett ebben az időszakban. Az előző kormányzati ciklus időszakában legnagyobb arányban a Milla csoport (Egymillióan a magyar sajtószabadságért) különböző tiltakozásain, másodsorban a baloldali pártok által szervezett demonstrációkon, illetve a 2011 végén rendezett hallgatói megmozdulásokon vettek részt. Saját bevallásuk szerint a 2014. október 26-án kezdődő tiltakozási hullám különböző etapjaiban, de leginkább a „netadós” 3 tüntetéseken szerzett tapasztalat. Saját bevallása szerint ugyanis a kérdőívet kitöltő tiltakozók alig 10 százaléka jelezte, hogy az elmúlt hetek egyetlen demonstrációján sem vett részt, kétharmaduk viszont több, további 9 százalékuk pedig „mindegyik” tiltakozáson jelen volt.