Az Európai Parlament tagjai megpróbálják megszorongatni Jean-Claude Juncker bizottságának leendő tagjait. Minden egyes jelölt a szakterületének megfelelő szakbizottság előtt felel a képviselők kérdéseire.
A jelöltek egy 15 perces bemutatkozó beszéddel kezdik a meghallgatást, majd csaknem három órán át válaszolnak a kérdésekre. Az illetékes bizottságok ezután 24 órán belül írásos értékelést készítenek a meghallgatásról. Ebben kiegészítő információkat kérhetnek a jelöltektől. A parlament vezetői összegzik a szakbizottságok jelentéseit, ez alapján készül egy határozati javaslat.Ebben a bizottsági lista módosítását, vagy egyes jelöltek visszahívását kérheti a testület.
A magyar jelölt, Navracsics Tibor meghallgatása október elsején este hat órakor kezdődik. A volt igazságügyi, valamint külgazdasági- és külügyminisztert az oktatási, kulturális és állampolgári ügyekkel foglalkozó biztosi posztra szánja Jean-Claude Juncker.
Navracsics Tibort a jelölése után sok bírálat érte a szocialista, liberális és zöldpárti képviselők részéről. A szakmai felkészültségét nem vonják kétségbe, de az Orbán-kormányban betöltött szerepét negatívan ítélik meg. Navracsics Tibortól valószínűleg számon kérik majd, hogy igazságügyi miniszterként nem emelt kifogást olyan vitatott jogszabályok ellen, mint a médiatörvény, az új alaptörvény, illetve az igazságügyi rendszer átalakítása. Szintén nehéz kérdéseket kaphat a magyarországi közoktatási reformról, a demokratikus normákról és a civil szervezetek elleni hatósági fellépésről is.
Navracsics meghallgatásával egyidőben birkóznak majd az EP-képviselők a spanyol jelölttel, Miguel Arias Cañetével, akinek láthatóan sokkal nagyobb ellenző tábora van Brüsszelben, mint a leendő magyar biztosnak.