Rendkívüli!

„Allah akarata” – itt a fenyegető üzenet, amit az iskoláknak küldtek

„Nem fogadjuk el, ha megkérdőjelezik Magyarország demokratikusságát”

2014. október 21. 19:56

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Washingtonban tárgyalt Victoria Nuland európai és eurázsiai ügyekért felelős amerikai államtitkár-helyettessel, de nem tudott meg részleteket a kitiltási ügyben. Abban állapodtak meg, hogy a korrupció elleni harcban általánosságban számíthatnak egymásra. A politikai vitákkal kapcsolatos amerikai felvetésre Szijjártó úgy reagált: aki megkérdőjelezi a magyar alkotmányos berendezkedést, annak az Európai Bizottsággal van vitája.

2014. október 21. 19:56

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Victoria Nuland európai és eurázsiai ügyekért felelős amerikai államtitkár-helyettes keddi washingtoni tárgyalásain egyetértett abban, hogy a kétoldalú gazdasági és biztonságpolitikai kapcsolatok kiválók, és szót ejtettek a politikai vitákról is. A miniszter az MTI-nek elmondta, hogy amerikai részről egyebek mellett elismeréssel szóltak Magyarország afganisztáni szerepvállalásáról, NATO-vállalásairól és ukrajnai gázszállításairól is.

Irakkal kapcsolatban Szijjártó Péter elmondta, hogy Magyarország a keresztény Európa részeként különös felelősséget érez a keresztény közösségek védelméért, ezért élenjárója annak a nemzetközi együttműködésnek, amely azt célozza, hogy a keresztény közösség megsemmisítésére törekvő Iszlám Állam (IÁ) vezetőségét minél előbb a Nemzetközi Büntetőbíróság elé citálják.

A gazdasági együttműködés ügyében elmondtam, hogy elkötelezettek vagyunk a TTIP (az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházás Partnerség) iránt. A mi számításaink szerint ha egy kellően ambiciózus TTIP-megállodás jön létre, akkor az 15-20 százalékkal tudná növelni a magyar exportot, 20-30 ezer új munkahelyet jelentene Magyarországon és a GDP-nket éves szinten 0,2-0,3 százalékkal meg tudná növelni” – mondta.

Az energiabiztonság tekintetében megállapodtunk abban, hogy az észak-dél irányú energiafolyosó ügyében, ami nagyon fontos közép-európai érdek, számíthatunk az Egyesült Államokra” – tette hozzá, rámutatva, hogy ennek mikéntjéről szerdán folytat majd tárgyalásokat az amerikai fővárosban.

A kétoldalú politikai vitákkal kapcsolatban Szijjártó elmondta, hogy az Egyesült Államok számos konkrét magyar intézkedést megkérdőjelezett. „Én azonban elmondtam, hogy mi az Európai Bizottsággal végigtárgyaltuk mindazokat a jogszabályokat, amelyek a jelenlegi magyar alkotmányos berendezkedéshez elvezetnek. Nincs még egy ország Európában, amelyet az Európai Bizottság annyit vizsgált volna, mint minket” – tette hozzá Szijjártó Péter. „Ezért tehát a mi törvényeink az európai értékeknek és az európai szabályoknak teljes mértékben megfelelnek. Ezért ha valaki a mi alkotmányos berendezkedésünket és az ahhoz vezető intézkedéseket megkérdőjelezi, akkor annak igazából az Európai Bizottsággal van vitája” – szögezte le a miniszter.

Szijjártó Péter az amerikai külügyminisztériumban azt is elmondta, hogy a magyar kormány a konkrét intézkedésekről mindig kész tájékoztatást adni és mindig kész konzultálni. „Egy dolgot azonban nem fogadunk el: nem fogadjuk el azt, hogy ha valaki megkérdőjelezi Magyarország demokratikus elkötelezettségét, demokratikus értékrendjét vagy demokratikus berendezkedését” – jelentette ki.

Magyar állampolgárok amerikai beutazásának megtiltásával kapcsolatban elmondta, hogy Magyarország a teljes nyitottság híve, és kérte: az Egyesült Államok kormánya tárja fel bizonyítékait, ha magyar állampolgárokkal szemben a korrupció vádját fogalmazta meg. „Elmondtam, hogy Magyarország kormánya azt várja az Egyesült Államok kormányától, hogy bocsássa rendelkezésére azokat a hiteles információkat, amelyek alapján magyar állampolgárokkal szemben a korrupció vádját fogalmazták meg. Erre azt a választ kaptam, hogy az Egyesült Államokban érvényben lévő jogszabályok értelmében az eddigieknél több és konkrétabb tájékoztatás, információt nem tudnak adni” – mondta Szijjártó Péter. „Kizárólag abban tudtunk megállapodni általánosságban, hogy a korrupció elleni harcban számíthatunk egymásra” – tette hozzá.

Így látta a találkozót az amerikai fél

Victoria Nuland európai és eurázsiai ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár-helyettes és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter megállapodtak abban, hogy együttműködnek a demokráciával, a korrupcióval és a beruházási légkörrel kapcsolatos aggályok orvoslásában – közölte Marie Harf, az amerikai külügyminisztérium helyettes szóvivője helyi idő szerint kedd este. Kifejtette, a felek több kérdést is megvitattak, tárgyaltak az Iszlám Állam terrorszervezet elleni harcban való együttműködésről, az Európai Unió és az Egyesült Államok között megkötendő Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházás Partnerségről (TTIP), az amerikai-magyar gazdasági kapcsolatokról és az Egyesült Államok kormányának a magyarországi demokratikus fejleményekkel kapcsolatos aggályairól.

Ugyancsak megvitatták az egyes jelenlegi és volt magyar hivatalos személyek új keletű beutazási tilalmát. Ezeket a tilalmakat a 7750-es elnöki proklamáció égisze alatt vezették be, amely felhatalmazást nyújt a vízum megtagadására olyan jelenlegi és volt kormányzati tisztségviselőktől, akik közhivatalnoki korrupció részesei” – fogalmazott a közlemény. A szóvivői kommüniké szerint a beutazási tilalmak „a magyar kormányon belüli korrupcióra vonatkozó hiteles információk sorára alapulnak”. Ezek az információk pedig több forrásból, így a (törvényesség felett őrködő) civil szervezetektől, a közérdekű bejelentőktől és a civil társadalmi csoportoktól hozzáférhetők, amelyek feladata a kormányzati átláthatóság fenntartása.

Összesen 167 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vigyor
2014. október 22. 10:49
...nabameg,, szóval a hiteles információk és bizonyítékok konkrétan pletykák...nesze neked nagy pályás liga...
tuti
2014. október 22. 10:37
Persze van, ami Amerikából nem látszik. Nem látszik például, hogy a FIDESZ teljesen demokratikus, de egyre növekvő hatalma a baloldali ellenzék kapitális baklövéseiből, és zavaros szellemiségéből adódik. Egy gondolkodó országban nem engednek hatalomra jutni, a baloldaliság ideológiáját álcának használó, szűkkörű elitista csoportosulást. Ráadásul olyat, ami nemzet és emberellenes. Egy néppárt nem egy másik néppárttal, hanem egy rétegszövetséggel áll szemben. Csoda, hogy ki nyer és mennyivel? Nincs hitelt érdemlő programot állító, a társadalom egészének megfelelni tudó erő a FIDESZ-en kívül. Ki szavaz arra, aki nyíltan vallja, hogy a győzelme esetén kirekeszti Őt? A civilek pedig álcivilek nálunk. Legalábbis a mérvadó civilek. Vannak igaziak is, de azokat tudatosan háttérbe szorítják. Ki gondolta volna például, hogy a rákos gyerekeken segíteni akaró alapítvány egy álcázott bűnszövetség? De van ennél durvább is. Egy politikai párt vezető jelöltjeként a választáson elinduló politikus, ugyanazon választás egy másik szintjén, mint egy civil szervezet vezetője indul. Ez nem ritka nálunk. A vesztes pártok is hamar átalakulnak a "kormányt ellenőrző" civil szervezetté. A nyugatról is pénzelt a kontrollt biztosítani hivatott "független szervezetek" álcázott politikai pártok. Vezetőik, aktivistáik nem ok nélkül megbukott politikusok. Nyugaton ezeket a posztokat tiszta és feddhetetlen előéletű emberek látják el.Durva hasonlattal, nem tudom nyugaton mit szólnának, ha például a Maffia, mint civil szervezet jegyeztetné be magát, és a törvényes lépésekre tiltakozással reagálna "miért vegzálják a civileket?" címen.
Zsusztina
2014. október 22. 07:56
Szíjjártó: Maguknak az EU-val van vitája. Nuland: Csak ismételni tudom magam, fuck the EU.
Tintamin
2014. október 22. 00:24
Petike, te annyira vagy hiteles, mint egy háromhónapos, büdös sajt. Teljesen nyilvánvaló, hogy Orbánhoz van becsatornázva a rendőrség, a bíróság, a NAV, a médiahatóság, tulajdonképpen minden egy kézben fut össze. A demokráciát nem szeretik a hatalommániás despoták. Viktor pedig sajnos az lett. Akinek gyerekkori álma, hogy a várba költözzön, és azt miniszterelnökként meg is valósítja, az nem normális. Orbán és csapata a legkártékonyabb féreg, amelyik rászabadulhatott erre az országra a törökök óta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!