Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
A Fidesz az egyetlen olyan politikai közösség, amely az Alföld fejlesztését fontosnak tartotta az elmúlt harminc évben – mutatott rá a miniszter.
Plusz támogatást ajánlott Lázár János a Mazsihisznak, amit a holokauszt-emlékév helyett végül inkább a Budapesti Zsidó Hitközséghez tartozó Rumbach Sebestyén utcai zsinagógára költenek. Az ügy miatt leválthatják a BZSH ügyvezetőjét. Egyébként korábban arról volt szó, hogy a zsidó szervezetek bojkottálják a holokauszt-emlékévet és az állami támogatásokat, de többen mégsem utalták vissza a pénzt.
A Budapesti Zsidó Hitközség rendkívüli közgyűlését kezdeményezte Tordai Péter elnök, hogy azonnali hatállyal leváltsák az ügyvezető igazgatót, Schwezoff Dávidot. Schwezoffról korábban kiderült, hogy transzvesztita előadóművészként és katolikus kántorként is tevékenykedett, de most még sem ezért, hanem egy állami támogatás körüli mutyi miatt válthatják le – írja az Index.
Lázár János még szeptemberben, a Zsidó Közösségi Kerekasztal ülésén ajánlott fel plusz támogatást a Mazsihisznak a holokauszt-emlékév eseményeire. Az ülés résztvevői aztán arról döntöttek, hogy a nagy vitákat kiváltó Sorsok Háza helyett a BZSH-hoz tartozó Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában rendeznek be kiállítást a pénzből. Ekkor még nem lehetett pontos támogatási összegről tudni.
Utóbb Schwezoff egy körlevélben azt írta, hogy 2,7 milliárdból fognak beruházni, de hogy ki, és mikor, az nem derült ki. Schwezoff arra célzott a levélben, hogy a BZSH elnöke, Tordai Péter saját üzletet akar kihozni a dologból. Tordai ezt követően hívta össze a rendkívüli közgyűlést Schwezoff leváltása érdekében.
Az állami támogatással kapcsolatban a Heti Válasz arra emlékeztet: a Mazsihisz februári közgyűlésén arról határozott, hogy nem vesznek részt a holokauszt-emlékév eseményein és nem használják fel az elnyert pályázati összegeket. A Szabadság téri megszállási emlékmű és a Sorsok Háza körüli viták miatt döntöttek így, továbbá azért, mert nem menesztették a Veritas éléről Szakály Sándort, aki idegenrendészeti eljárásnak nevezte a zsidók Kamenyec-podolszki deportálását.
Bár az említett okok még mindig fennállnak, ennek ellenére az érintett szervezetek nem utalták vissza a teljes támogatási összeget: a 260 millióból 100 milliót elkülönítve megtartottak a lap birtokában lévő kimutatás szerint. A „bojkottot bojkottáló” zsidó szervezetek között említi a cikk a pécsi, a győri, a nagykőrösi és a szolnoki hitközséget, valamint a Mazsihisz Szeretetkórházat.