Ezen kormányok alatt robbant be a szegénység Magyarországon
Az elmúlt 20 évben két olyan kormány volt, amelyik alatt drámai módon romlott a magyarok vagyoni helyzete.
A második negyedévben 3,8, az első félévben 3,2 százalékos volt a kormányzati szektor GDP-arányos hiánya – jelentette előzetes adatok alapján a KSH. A KSH az idei évre jelentősen növekvő GDP-t és 2,9 százalékos hiányt jósol.
A második negyedévben 3,8, az első félévben 3,2 százalékos volt a kormányzati szektor GDP-arányos hiánya – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatok alapján.
A második negyedévi hiány 273 milliárd forint volt, 172 milliárddal több az egy évvel korábbinál, amikor GDP-arányosan 1,4 százalékot mutatott. A kormányzati szektor első féléves deficitje 467 milliárd forintot tett ki, 77 milliárddal, GDP-arányosan 0,5 százalékponttal nőtt egy év alatt. Az első félévben a kormányzati szektor bevétele 7045,8 milliárd, kiadása 7513,3 milliárd forint volt. A bevételek az előző év azonos időszakához képest 3,6 százalékkal, a kiadások 4,5 százalékkal növekedtek.
A KSH előrejelzést is közzétett, melyben jelentősen, 1067 milliárd forinttal 31 603 milliárd forintra emelte az idei bruttó hazai termék (GDP) várható nominális értékét a fél évvel ezelőtti előrejelzéshez képest. A KSH által szerdán közzétett EDP-jelentést a túlzottdeficit-eljárások kapcsán kell az Eurostatnak megküldeni. Ebben a nominális GDP 3,5 százalékkal magasabb a fél évvel ezelőtti idei első EDP-jelentéssel összevetve. A KSH tavalyi évről kedden kiadott jelentésében emelte meg a tavalyi GDP adatot 29 846 milliárdra, ami csaknem 2,6 százalékkal nagyobb az előző jelentésben közölt értéknél.
Az államháztartás névértéken számolt bruttó (maastrichti) adóssága a jelentés szerint 24 300 milliárd lehet, ami a módosított GDP érték 76,9 százalékának felel meg és 0,9 százalékkal nagyobb az áprilisban prognosztizáltnál. Az idei második jelentésben módosított előrejelzés szerint a kormányzati szektor hiánya 43 milliárddal 930,5 milliárdra nőtt, ami 2,9 százalékos GDP-arányos deficitet jelent. A központi kormányzat várható deficitje 156 milliárddal nagyobb lesz a tavasszal vártnál és csak 26,7 milliárddal csökken a tavalyihoz képest.
Az EDP-jelentés a kormányzati egyenleg és adósság 2010-2013. évi tényadatairól, és az idei év kilátásairól ad hivatalos statisztikai adatokat, illetve tájékoztatást.
A Nemzetgazdasági Minisztérium előrejelzése szintén 76,9 százalékos adóssággal és 2,9 százalékos hiánnyal számol, valamint 3,1 százalékos GDP-növekedést prognosztizál a 2014-es évre.