februárban zárult az önkormányzatok konszolidációja, amely költségvetésnek és az adófizetőknek 1 368,9 milliárd forintjába került. Az önkormányzatok adósságkonszolidációja négy ütemben, 2011 vége és 2014 májusa között zajlott, összesen 1 368,9 milliárd forintot vállalt át a költségvetés. A konszolidációval párhuzamosan szigorodtak az önkormányzati adósságfelvétel szabályai is, így 2013-tól a települések már csak kormányengedéllyel vehetnek fel hitelt.
A KSH adatai szerint 3173 önkormányzat volt 2013-ban, az NGM Napi.hu által kikért listája szerint a konszolidáció 2106 települést és megyei önkormányzatot és önkormányzati társulást érintett. Egymilliárd forintnál magasabb adósságot alig 194 település halmozott fel – ez teszi ki a konszolidált adósság 89 százalékát. Százmillió forintnál kisebb adósságot 1550 település halmozott fel –
írja a Napi.hu.
A legkisebb konszolidált adósság 200 ezer forint volt, a 82 fős Nagyhuta és 1619 lakosságú Bátmonostor esetében. A legnagyobb adósságot Budapest halmozta fel, a várostól három lépésben 217,7 milliárd forintot vett át az állam. A legeladósodottabb városok első öt helyén az ország legnagyobb lakosságú települései találhatóak (Budapest mellett Pécs, Miskolc, Debrecen és Szeged). Talán egyedül Pécs lóg ki ebből a sorból: 45 milliárd forintos adóssággal a második helyet sikerült megszereznie, amit a Napi.hu szerint sem a város nagysága, sem gazdasági ereje nem teljesen indokol. Ezután jön Esztergom 24,6 milliárd forintos adósságával és Hódmezővásárhely. A lista 10-30. helyén messze felülreprezentáltak a megyei önkormányzatok, köztük a Pest megyei, 19,1 milliárdos adósságával.
Az egy főre vetített adósságot nézve egy kis baranyai megyei falu, Alsómocsolád volt Magyarország legeladósodottabb települése, ugyanis minden egyes lakosára 1,26 millió forint adósság jutott. A 356 lelkes kis település 451 millió forintos konszolidáción esett át. A település polgármesterének elmondása szerint a 20-25 éves futamidejű, svájci frank alapú kötvénykibocsátásokból befolyó összeget az uniós pályázatok önrészeire fordították, ezek segítségével falu vagyona a többszörösével bővült, ráadásul az idegenforgalmi beruházások többletbevételt generáltak. A polgármester szerint az adósságot a befolyó adókból tudták volna törleszteni.
Bükkszék esetében is a konszolidáció során 781 millió forint adósságtól szabadult meg az önkormányzat, ebből 750 millió forint a fürdő fejlesztésre ment el. A beruházás számos új munkahelyet teremtett, ráadásul a nyereségből a strand kitermelte a hitel törlesztéséhez szükséges forrásokat is, ezzel együtt nagy segítség az önkormányzatnak a hitelkonszolidáció - mondta a Napi.hu-nak Zagyva Ferencné, Bükkszék polgármestere.