Az elvi kérdéseknek meg kell előzniük a személyi döntéseket – hangoztatta Orbán Viktor az MTI kérdésére szerdán kora este Brüsszelben, amikor megérkezett az Európai Unió rendkívüli csúcstalálkozójára.
A miniszterelnök szerint a személyi döntések előtt például olyan elvi kérdéseket kell tisztázni, hogy az adózásnak nemzeti hatáskörben kell maradnia. Mint a kormányfő fogalmazott: ezen túlmenően szeretne tiszta vizet önteni a pohárba, hogy a nemzetállamoknak lesz-e lehetőségük, hogy saját hatáskörben tudják garantálni az olcsó energiát, valamint fel kell hagyni azzal, hogy az uniós intézmények nyíltan vagy burkoltan hatásköröket vonjanak el a nemzetállamoktól.
„Először a ló, utána a kocsi. A sorrendet nem lehet megfordítani” – érzékeltette a miniszterelnök.
Az adózásról Orbán Viktor azt mondta, hogy Európa nem képes olyan mértékben támogatni a munkát, mint Magyarország.
„Erről a lehetőségről nem akarunk lemondani. Márpedig egy új európai politikához a munkát támogató gazdaságpolitika kell” – hangoztatta a miniszterelnök.
A hatáskörök nyílt vagy burkolt elvonása a tagállamoktól a kormányfő szerint gyakorlattá vált az elmúlt öt évben, s ennek véget kell vetni. Orbán Viktor úgy vélte: ez rontotta az EU hitelét a választópolgárok szemében, valamint jó néhány tagállamot szembefordított az uniós intézményekkel.
„A nemzetállamok védik alkotmányos jogaikat, és ha azt egy birodalmi központ, mint Brüsszel el akarja venni, akkor abból konfliktus lesz. Az új európai politikához pedig nem konfliktusok kellenek, hanem minél több megegyezés” – hangsúlyozta a kormányfő.
Az esetleges jelöltekről az uniós csúcspozíciókra a miniszterelnök tudatta: a magyar kormány jelöltlistáján vannak olyan jelöltek, akik ezeket a kérdésekben a megfelelő álláspontot tudják képviselni. Közölte azt is: akkor nevezi majd meg a magyar kormány jelöltjét az Európai Bizottságba, ha arra hivatalos felkérést kap Jean-Claude Junckertől, a brüsszeli testület megválasztott elnökétől, akivel az uniós csúcstalálkozó előtt külön is egyeztetett.
A szintén napirenden lévő ukrajnai helyzetről és az Oroszországgal szembeni esetleges újabb büntetőintézkedésekről a miniszterelnök úgy nyilatkozott: ha lesznek is újabb szankciók, azok nem léphetnek át a következő, harmadik fázisba, a büntetőintézkedések nem kaphatnak új dimenziót, az ugyanis, úgy véli, mind Európa, mind Magyarország érdekeivel ellentétes volna.
Az uniós tagállamok állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács rendkívüli ülésének legfőbb feladata, hogy a tagállamok vezetői megállapodjanak az EU többi csúcspozíciójának betöltéséről, miután az Európai Parlament kedden az Európai Bizottság elnökévé választotta Jean-Claude Juncker volt luxemburgi kormányfőt.