Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Az európai pénzügyminiszterek elfogadták a Magyarországnak szóló országspecifikus ajánlásokat. Az eredeti tervekhez képest finomítottak a szövegen, viszont a pénzügyi szektort terhelő adókat, valamint az alacsony keresetűek béreit terhelő adóéket továbbra is kifogásolta az EU-s pénzügyminiszterek testülete, ezen kívül az energiaárak szabályozását is felülvizsgáltatnák.
Elfogadták az EU-s pénzügyminiszterek az országspecifikus ajánlásokat. A Magyarországra vonatkozó ajánlás szövegén a legutolsó verzióhoz kéepst puhítottak kicsit, például már nem várják el, hogy 0,9 százalékkal igazítsák ki a költségvetést.
Hét ponton viszont kritikákat fogalmaz meg az ajánlás. A pénzügyminiszterek szerint határozottabb lépésekre van szükség ahhoz, hogy tartósan csökkenő pályára álljon az államadósság, ezért jó lenne, ha sikerülne a strukturális többletet a GDP 1,7 százalékára emelni.
Az ajánlás szerint a hitelezés normál pályára állítását is ösztönözni kell, amivel kapcsolatban a pénzügyi szektort terhelő adókat említik. Ezen kívül a társasági adórendszert is kiegyensúlyozottabbá kellene tenni a dokumentum szerint például úgy, hogy kivezetik a torzító hatású adókat. Az adók terén még az alacsony keresetűek béreit terhelő adóék csökkentése szerepel az ajánlásban.
Ezen kívül célzott munkaerőpiaci intézkedéseket és a piaci verseny szabályozásának stabilizálását szorgalmazza az ajánlás. Az oktatás terén megemlítik, hogy nemzeti stratégiát kellene elfogadni a korai iskolaelhagyás megelőzése érdekében.
Az ajánlásban arra is kitérnek, hogy felül kellene vizsgálni az energiaárak szabályozását a befektetések ösztönzése és a verseny szempontjából – foglalja össze az ajánlást az Index.