Közvetlenül a 2010-es kormányváltás után az Origo ZRt-t tulajdonló Magyar Telekom (amely a német állami tulajdonban lévő Deutsche Telekom magyar leányvállalata) és a magyar kormány viszonya kifejezetten rossz volt. A távközlési szektorra kivetett különadó érzékenyen érintette a céget, állami, önkormányzati megrendeléseik egy részét is kezdte elhalászni előlük a Vodafone – írja a 444. A helyzet Angela Merkel kancellár és Orbán Viktor 2012 őszi találkozója után változott.
2013 áprilisában a Telekomnál (állítólag magyar kormányzati kérésre) szétválasztották az elnöki és vezérigazgatói posztot. Az igazgatóság elnökének a 47 éves Kerstin Günthert nevezték ki, aki nagyon jól ismerte a magyar politikai terepet, és telekomos pályafutása az 1990-es években épp Magyarországon kezdődött –
vázolja a 444. 1997 és 2001 között éppen ő hozzá tartoztak a szabályozói kapcsolatok, azaz neki kellett tárgyalnia a magyar kormánnyal.
2013 őszén a kormány úgy döntött, hogy a három hazai mobilszolgáltató 2022-ig meghosszabbíthatja működését. Ezért összesen 100 milliárd forintot kértek, amiből a Magyar Telekomra körülbelül 35 milliárd jutott. A hosszas, kemény tárgyalások során létrejött alku részeként a magyar kormány azt is kérte a Telekomtól, hogy fogják vissza vagy engedjék el az Origót. A magyar kormány egyik magas rangú tagja is megerősítette, hogy az alku érintette az Origoval szembeni elvárásokat is – írja a 444, hozzátéve: erről már Kerstin Günther tárgyalt, mégpedig Lázár Jánossal.
Megbeszélésükön – írja a 444 – Lázár sorra vette a feltételeket, amelyeket a frekvencia megtartásáért cserébe akart. Ezek között szerepelt, hogy az Origo ne kritizálja a kormányt. Lázár egy 150 oldalas tanulmányt is átadott, ami részletes összehasonlító elemzést tartalmazott a hirado.hu és az Origo híreiről, és azt mutatta ki, hogy a közszolgálati média híreit gyűjtő oldalhoz képest az Origo drámaian ellenzéki.
A 444 szerint a Telekom számára a veszteséges és profilidegen médiaüzlet egyáltalán nem fontos a mobiltelefonos üzletághoz képest. Ezért a Kerstin Günther vezette igazgatóság is abba az irányba nyomta az Origo Zrt.-t, hogy a politikai kérések menjenek már át a szerkesztőségen, ne legyen ez akadálya az egyéb üzleteknek.
A lap üzleti vezetőinek régóta fájdalmas volt, hogy a kormányzat online reklámköltéseiből a piacvezető Origo súlya alatt részesült, az állami pénzek jellemzően a konkurenciához, az Indexhez kerültek. Az Origo mellőzött helyzete 2013 vége felé kezdett javulni, a politikai panaszoknak pedig egyértelműen gazdasági következményeket kezdtek tulajdonítani a vállalatnál – vázolja a 444.
Szerdán kora délután, egy nappal Sáling Gergő főszerkesztő nagy vihart kavart eltávolítása után Lázár János miniszteri meghallgatásán már arról beszélt, hogy az Origo tulajdonosa, a Telekom és a magyar kormány milyen százmilliárdos fejlesztési projektbe vágnak bele közösen.