Megvárja a választás végleges eredményét, majd jogi lépéseket tesz az Együtt-PM a választási rendszer egyik eleme, a győzteskompenzáció miatt. A pártszövetség szerint az eljárás sérti a szavazategyenlőség jogát. A Jobbik és az MSZP szerint nincs lehetőség ilyen lépéseket tenni.
Az új választási rendszer egyik eleme, a győzteskompenzáció miatt a Kúriához fordul az Együtt-PM pártszövetség a végleges választási eredmények kiderülése után – közölte az Index. Az Együtt-PM szerint a győzteskompenzáció sérti a szavazategyenlőség jogát, és a a győztesre leadott szavazat többet ér az aránytalan listás mandátumelosztás miatt, mint egy vesztes jelöltre leadott.
Az Együtt-PM az Indexnek eljuttatott levelében azt írta: Azért fordulnak a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) az országos listás mandátumok kiosztásáról szóló végleges döntése után a Kúriához, majd az Alkotmánybírósághoz, hogy a szavazategyenlőség jogelvét érvényesítsék. Ezzel nem szeretnék a választások eredményét megkérdőjelezni, azonban az Alkotmánybíróság hatáskörének 2012-es átalakítása miatt a párt indítványára a testület csak most foglalhat állást.
Az Index megkereste a többi pártot is az ügyben, azonban csak a Jobbik és az MSZP reagált a kérdésre. A Jobbik nevében Dúró Dóra elmondta: bár a választási rendszer torzít, de az kétséges, hogy ezért lehet-e az Alkotmánybírósághoz vagy az NVB-hez fordulni. A Jobbik szerint nincs is értelme próbálkozni ezzel, mert a Fidesz-közeli emberekkel feltöltött Ab vagy NVB kétséges, hogy független döntést hozna.
Az MSZP sajtófőnöke, Ferencz Gábor szerint 2012-ben az országgyűlés elfogadta a választási törvényt, ezért nincs lehetőség alkotmányellenesség megállapítását célzó jogi lépéseket tenni.