Az alkotmánybíróság csütörtökön közölte, hogy álláspontjuk szerint a Vajdaság alapdokumentumának számító statútum egyes pontjai nem egyeztethetők össze az ország alkotmányával, ugyanakkor a bírói testület fél évvel elhalasztotta a döntés hatálybalépését. Ez idő alatt a vajdasági és a szerbiai parlament összehangolhatja a dokumentumot Szerbia alaptörvényével.
Az országos szinten hatalmon lévő, ám a vajdasági törvényhozásban ellenzéki Szerb Haladó Párt képviselői azt mondták, hogy az alkotmánybírósági döntéssel még egy lépéssel közelebb kerül a Vajdaság az előre hozott választások kiírásához. Djordje Milicevic, a vajdasági képviselőház haladó párti alelnöke szerint „ez a döntés megerősíti a tartományi választások szükségességét, annak érdekében, hogy az új parlament alkothassa meg az új hatásköri törvény, az új statútum és a finanszírozási törvény tervezetét, ezzel pedig a tartomány működése visszakerülne Szerbia alkotmányos és törvényes keretei közé”.
A Vajdasági Párt szerint a döntés inkább a tartomány autonómiájának megszüntetése felé mutat. Közleményükben azt írták, a döntés újabb indok lehet arra, hogy a Vajdaság köztársasággá váljon Szerbián belül.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke hangsúlyozta: konszenzusra kell törekedni Újvidék és Belgrád között a Vajdaság statútumának megváltoztatásakor, vagyis a tartományi és a köztársasági szerveknek közösen kell megoldást találniuk a felmerült problémákra. Hozzátette: a következő fél év nem csak a statútumról kell, hogy szóljon, hanem a tartomány hatásköreiről és a Vajdaság finanszírozásáról szóló törvényről is. Ez a három elem tudja ugyanis csak nyugvópontra hozni a tartomány kérdését – szögezte le a vajdasági házelnök.