Mi a cél 2014-ben? A legalább egyszázalékos eredmény? A bejutás? Esetleg ennél is ambiciózusabbak?
Mindenképpen be szeretnénk jutni.
Ez reális cél vagy álom?
Nem vagyok álmodozós alkat. Azt gondolom, ez egy reális cél, amiért nagyon meg kell dolgozni. Vannak olyan váratlan fejlemények, amik minket segítenek.
Mint például?
A csalódás a jobboldali-baloldali politizálásban.
Nagyon sok más párt is erre építene, egyelőre nem túl nagy sikerrel.
Mi azt látjuk, hogy az elmúlt fél évben megnőtt az érdeklődés irántunk. Nem kicsit, hanem nagyon. 2006-ban és 2010-ben a Független Kisgazdapárt csak pro forma indult, hogy párt maradjon. Nem volt se pénz, se posztó, és még sokan voltak itt a perlekedő öregek közül is. A szavazóink egy része elment szavazgatni, a radikálisabbja a Jobbikhoz, a többiek meg a Fideszhez. De van egy olyan jó 3-4 százaléknyi szavazóbázisunk, ami nem mozdul, ha a saját pártja logóját nem látja.
De létezik még ez a tábor? 2002 óta – ahogy ön is mondja – nem lehetett a Kisgazdapártra szavazni, és az a nemzedék évről évre fogy, akinek még lehetett valamiféle kisgazda identitása.
Ez a kör '98-ban még 8-10 százalék volt. Önnek is igaza van, meg nekem is: ez mintegy 5 százaléknyit fogyott a kihalás és az elfordulás miatt. A Jobbik szavazótáborának közel a felét tette ki az a populáció, amelyik ránk szavazott volna.
Tehát akkor a Jobbik a kisgazdák fő riválisa?
Nekünk az élet a riválisunk. Ha ezek a személyek visszajönnek – és óriási az áramlás –, akkor nem kérdés, hogy bejutunk-e. Olyanoktól is kapunk szavazatokat, akik 2010-ben kínjukban a Fideszre szavaztak, de ma már semmiképpen nem szavaznának rájuk. Ezért azt mondhatom, hogy nem veszünk el senkitől szavazatot. A Jobbiknál is van egy identitásválság, rendszeresen keresnek meg minket a párt környékéről.
A tagságukból vagy a szavazótáborukból?
Is-is. Kiragadok egy megyét: Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, úgy tudom, 56 alapszervezetük volt, most 16 maradt. Az elporladó 40 csoport fele itt van nálunk, az biztos, pedig egy poharat nem tettem arrébb azért, hogy így legyen, ők kerestek meg minket. Alig múlik el nap, hogy föl ne hívnának valahonnan, hogy egy fél megye, egy megye, egy-egy város jobbikos szervezetei jelentkeznek ide. Ott van például a cigánykérdés kezelése: jobbikosok hívogattak föl, hogy Alsózsolcán négy cigány végigverte a falut.
Végigverte?
Azzal kezdődött, hogy egyikük megállt egy kapuban vizelni, amiért rászólt az idős házigazda, hogy hogy képzeli ezt. Az illető bement a kapun, és úgy összeverte az urat, hogy a kórházban tért magához. A szemközti szomszédnak, aki segíteni akart, a másik három látta el a baját, ő is kórházi ápolásra szorult. Aztán ahogy mentek hazafelé, aki szembe jött, kapott egy taslit. Van nekünk egy cigány kisebbségi referensünk, Oláh Károly, aki egy magát magyar cigánynak aposztrofáló munkásember. Ő azt mondta, elmenne Alsózsolcára, hogy kezelje ezt a helyzetet. Azt mondtam, egyet tehetsz, odamész, megbeszéled a cigányokkal, hogy felírják egy táblára, hogy bocsánatot kérünk Alsózsolca polgáraitól, és végigvonulsz a falun. Én a polgármesteri hivatal előtt foglak várni. Annyian jönnek veled, amennyien. Ha öten jönnek, öten. Oláh Karcsi odament, és kétszáz cigány vonult végig Alsózsolcán. Nem a gárdisták vonultak, félelmet gerjesztve, hanem a cigányok vonultak, bocsánatkérő táblával a kezükben. Azt gondolom, így lehet a megbékélést szolgálni.
A négy elkövetőn kívül miért kellett volna bárkinek is bocsánatot kérnie?
Azoknak nem kellett bocsánatot kérniük, ők csak támogatták a bocsánatkérést, . Ők nem azonosultak egy pillanatig sem ezzel a néggyel. Kiderült, hogy a törésvonalak alapvetően nem a cigányság és a magyarság között, hanem a cigányságon belül vannak. Az átlagos kisgazda, egy kisebb település polgárai mindig békében, szimbiózisban éltek a helyi cigányokkal. Ebben az esetben is ez volt a helyzet, az alsózsolcai bajkeverők az ottani cigányok szemében is jött-mentnek számítottak.
(Fotó: Réti Bori)