A parlament oktatási bizottsága elfogadott egy fideszes módosító javaslatot, amely a tervezett 2014 helyett csak 2015-től vezetné be a hároméves kortól kötelező óvodát.
A nemzeti köznevelési törvény hatálybeléptető rendelkezéseit megváltoztató módosító javaslatról a költségvetési törvénnyel egyidejűleg szavazhat az Országgyűlés.
A Fidesz az intézkedéssel két legyet akar ütni egy csapásra: megszüntetni az óvodák túlterheltségét és azt, hogy az óvodába kerülő kiscsoportosok az „iskolába nyomják” a még nem feltétlenül iskolaérett nagycsoportosokat. A frakció oktatáspolitikusai a demográfiai adatok alapján arra számítanak, hogy néhány éven belül ez a probléma enyhülni fog, ugyanis egyre kevesebb gyermek születik.
Az Index úgy tudja, hogy az oktatási államtitkárság viszont nem ért egyet a kötelező óvoda bevezetésének eltolásával, mert a korai iskolai kudarcok elkerülésére, a szocializációs hátrányok leküzdésére szerintük az a legjobb megoldás, ha a gyermek minél hamarabb óvodába kerül.
Az LMP úgy reagált: a kormány az intézkedéssel bevallotta, hogy nem tudja megoldani a férőhelyhiány problémáját, aminek a megoldására a párt a családi napköziket javasolja. Erre vonatkozó javaslatukat már a nyár elején elfogadta a parlament.