Az USA örül, hogy Magyarország mellé állt

2013. szeptember 13. 09:20

Az amerikai külügyminisztériumban nagyon pozitívan fogadták azt a magyar politikai kiállást az Egyesült Államok mellett, amelyet az elmúlt hetekben Szíria ügyében tapasztaltak ‒ mondta az MTI-nek helyi idő szerint csütörtökön Takács Szabolcs helyettes államtitkár, a külügyminisztérium politikai igazgatója.

2013. szeptember 13. 09:20

Takács Szabolcs az amerikai külügyminisztériumban csütörtökön A. Elisabeth Jones-szal, a közel-keleti térségért felelős államtitkárral és Philip Reekerrel, a kelet-európai térségért felelős helyettes államtitkárral folytatott megbeszélést. A magyar külügyi tárca politikai igazgatója emlékeztetett rá, hogy Magyarország már tavaly decemberben megszakított minden kapcsolatot Aszad rezsimjével. „Ezt a politikát határozottan folytatva, a közép-európai térségből elsőkként álltunk ki politikai deklarációnkkal az Egyesült Államok mellett” ‒ mondta.

Az Egyesült Államok a szövetségesi viszonyunk, az atlanti politikánk melletti elköteleződésként értékelte azt is, hogy a saját térségünkből elsőkként csatlakoztunk az úgynevezett szentpétervári dokumentumhoz, amelyet a G20 csúcstalálkozóján amerikai kezdeményezésre fogadott el a csoport nyugati fele. Úgy látjuk, ezt az Egyesült Államok nagyon komolyan értékeli” ‒ nyilatkozott Takács Szabolcs.

A helyettes külügyi államtitkár hangsúlyozta, hogy a következetesen képviselt magyar álláspont szerint a szíriai válság kulcsa hosszú távon csakis a politikai megoldás lehet, mert csak ilyen módon lehet elérni a hosszú távon fenntartható stabilitást és a békét, amivel az amerikai partnerek is egyetértettek.

Támogatjuk, hogy az elmúlt napokban a diplomácia ismét nagyobb teret kapott, azt, hogy az amerikai külügyminiszter orosz partnerével megpróbálja kialakítani azokat mechanizmusokat, amelyek a politikai rendezés irányába fogják elvinni a válságot” ‒ mondta. „Szeretnénk elkerülni azt, hogy a tárgyalásokat az Aszad-rezsim csak időhúzásra használja fel. Tehát a nyomást fenn kell tartanunk a rezsimen és Magyarország továbbra is határozottan ki fog állni emellett az amerikai politika mellett, ami alátámasztja a szövetségi viszonyunkat” ‒ tette hozzá.

Elmondta, partnerei köszönettel fogadták, hogy Magyarország abban is első volt a térségben, hogy felajánlotta: amennyiben kialakul egy olyan útiterv, amely a szíriai vegyifegyver-arzenálnak az ellenőrizhető átadását és megsemmisítését fogja megcélozni, abban magyar vegyifegyver-szakértők részt vennének. Takács Szabolcs elmondta: a Szíriával kapcsolatos magyar állásfoglalás újabb pozitív visszajelzése, hogy pénteken a Fehér Házban fogadja majd Karen Donfried különleges elnöki munkatárs, a Nemzetbiztonsági Tanács európai ügyekért felelős főigazgatója is.

A helyettes államtitkár a visegrádi négyek magyar elnökségét képviselve csütörtökön Washingtonban részt vett egy olyan konferencián, amelynek célja az volt, hogy a közép-európai uniós országok, köztük a litván EU-elnökség, megosszák az Egyesült Államokkal az EU keleti partnetségi politikájával kapcsolatos törekvéseiket, elképzeléseit. A fórum társszervezői a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért külpolitikai kutatóintézet, a magyar visegrádi elnökség és Lengyelország voltak. A konferencián részt vett Eric Rubin, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai térséggel foglalkozó helyettes államtitkára is.

Takács Szabolcs rámutatott: a november végi vilniusi keleti partnerségi csúcstalálkozón „szeretnénk elérni, hogy Ukrajna aláírja az Európai Unióval a társulási megállapodást, valamint az úgynevezett mély és átfogó szabadkereskedelmi megállapodást”. „Ezt a két dokumentumot szeretnénk parafálni Moldovával és Georgiával (Grúziával) is. Ez az a külpolitikai siker, amelyet megcélzott az Európai Unió, ezen belül Közép-Európa, ezen belül pedig a visegrádi térség és Magyarország” ‒ mondta.

A helyettes államtitkár szerint a magyar diplomácia felkészült a vilniusi csúcsot követő időszakra is, és szeretné elindítani és rendszeressé tenni az olyan, miniszteri szintű találkozókat, amelyeken a visegrádi csoport és az uniós keleti partnerség részvevői ‒ Ukrajna, Moldova, Grúzia, Örményország, Azerbajdzsán és Fehéroroszország ‒ meg tudnák vitatni azokat a politikai, társadalmi, gazdasági és biztonságpolitikai folyamatokat, amelyek erősítik az EU és a keleti partnerség országainak kapcsolatrendszerét.

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Türelem
2013. szeptember 13. 13:15
Egy szuverénitását teljesen elveszített országnak nincs más választása, hajbókolnia kell. Ennek kivitelezésére a legalkalmasabb a megvásárolt Martonyi, aki már ez első nyilatkozataiban is héjaként nyilatkozott. Az Orbán melletti amerikai és más ügynökök nyilvánvalóan elégedetlenek voltak az eddigi "bátor kiállással", s olyan információkat továbbítottak a gazdik felé, hogy csavarni szükséges a présen. Ezt megtette az amerikai nagykövet. A Miniszterelnöknek tisztában kell lennie azzal, hogy az amerikaiak Bajnait és Mesterházyt pénzelik, s mindent megtesznek a megbuktatásáért. Ehhez persze mosolyognia kell, s a kormány - de egyben a haza -túlélése érdekében az amerikaiak lunga manusa-t még elkötelezettebb irányvonalra kellett buzdítania. De azért nem vall egészséges ösztönökre az, hogy eminensek vagyunk a világ közvéleménye előtt is nyilvánvaló igazságtalanságok melletti kiállásban. Mert mit kap Magyarország mindezért? Semmit sem. Hitlertől és Mussolinitől legalább visszakaptunk valamit az elrabolt országrészekből. Az USA semmilyen magyar érdek mentén még nem állt ki.
MakkA
2013. szeptember 13. 13:03
MTI Washington pozitívan értékelte az Egyesült Államok melletti magyar politikai kiállást Ennek most ujjongunk. (Már aki...) A több évtizedes hírre meg nem emlékszik senki? MTI Berlin pozitívan értékelte a Német Birodalom melletti magyar politikai kiállást Amúgy ment ez Moszkvával is: MTI Moszkva pozitívan értékelte a Szovjetúnió melletti magyar politikai kiállást Minden segget nyaltunk már... ma.
alaki
2013. szeptember 13. 12:12
Nem nyalás nem ámítás! ÁÁ dehogy!
Autofocus
2013. szeptember 13. 11:55
Szerintem a svéd modell lenne a legjövedelmezőbb: politikailag elítélni mindkét oldal agresszióját, és mindkét félnek fegyvert szállítani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!