Csűrték-csavarták a felmérést, hogy leégessék Magyarországot, de csak Romániát sikerült
A szomszédos ország még így sem jutott be a „bezzegek” közé.
Harminc romániai és külföldi városban terveznek tüntetéseket zöld szervezetek szeptember 1-jén, vasárnap 17 órakor a verespataki aranybánya tervezett megnyitása ellen. Budapesten az LMP hívja a román nagykövetsége elé demonstrálni azokat, akik ellenzik az aranybányát.
Az Alburnus Maior Egyesület által az MTI bukaresti irodájába eljuttatott közlemény szerint széleskörű tiltakozás készül a tervezett bányanyitás ellen. Romániában 17 településen (Verespatak, Bukarest, Gyulafehérvár, Temesvár, Jászvásár, Kolozsvár, Brassó, Arad, Galac, Déva, Marosvásárhely, Nagyszeben, Konstanca, Piatra Neamt, Beszterce, Nagybánya és Gyergyószentmiklós) terveznek tiltakozó megmozdulást.
A tervek szerint vasárnap egy időben, délután öt órakor kezdődnek a megmozdulások. A szervezők külföldi fővárosokat is bevonnak helyszínként, így a tervek szerint Párizsban, Brüsszelben, Bécsben, Berlinben, Londonban, Rómában, Prágában, Lisszabonban, Oszlóban, Koppenhágában, Madridban, Luxemburgban és Washingtonban is lesznek tiltakozó akciók.
A szervezők arra kérik a román parlamentet, hogy ne szavazza meg a Victor Ponta vezette bukaresti kabinet által elfogadott törvénytervezetet, amely a tiltakozók szerint zöld jelzést ad a beruházásnak.
A román kormány új megállapodást tervez kötni a beruházóval, amely szerint legkésőbb 2016-ban elkezdődne a kitermelés. Verespatakon és környékén ciántechnológia alkalmazásával 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt akar kitermelni a kanadai Gabriel Resources vállalat a romániai leányvállalatán, a Rosia Montana Gold Coporation-on keresztül, amelyben a román állam jelenleg mintegy 20 százalékos részesedést birtokol.
Az Erdélyi Magyar Néppárt közleményben jelezte, hogy határozottan ellenzi a verespataki arany- és ezüstkitermelést engedélyező, a román kormány által elfogadott törvénytervezetet, és támogatja a döntés ellen meghirdetett tüntetéssorozatot. A párt felszólította szimpatizánsait, és mindenkit akinek fontos Erdély környezetvédelme és kulturális hagyatéka, hogy amint tehetik csatlakozzanak a vasárnapi tüntetésekhez.
A Király Melinda alelnök által aláírt közlemény emlékeztet rá, hogy a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) Európa legnagyobb külszíni aranybányáját készül 2016 novemberében megnyitni az erdélyi Verespatakon, ahol ciántechnológiás eljárással termelnék ki az arany- és ezüstércet. A kommüniké szerint a fejtés több millió tonna föld elmozdításával, több millió liter víz felemésztésével, és több négyzetkilométernyi terület lerombolásával jár, megsemmisíti a kulturális örökséget, tönkreteszi a tájat, a cián pedig komoly egészségkárosodással fenyeget, miközben a kormány egy külföldi multinacionális vállalat „kezére játszaná át” a kitermelt természeti kincsek közel 80 százalékát.
A román kormány keddi ülésén törvénytervezetet fogadott el a külföldi beruházóval megkötendő új egyezményről, amelynek értelmében részesedése az RMGC-ben 25 százalékra nőne, a verepataki beruházását pedig kiemelt, nemzeti fontosságú, közhasznú projektnek nyilvánítanák.
A román civil szervezetek által meghirdetett országos tüntetéssel egy időben hív demonstrálni az LMP a budapesti román nagykövetség elé. A Facebook-esemény leírása szerint azért csatlakoznak a kezdeményezéshez, mert „Nem hagyhatjuk, hogy ciánbűnözők anyagi érdekei miatt ismét falurombolás legyen Romániában! Nem hagyhatjuk, hogy a földdel tegyenek egyenlővé egy csodálatos természeti tájat! Nem hagyhatjuk még az esélyét sem annak, hogy a cián minden életet elpusztítson a Tisza-mentén!”