Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
A kormány elment a falig, nincs miről tárgyalni – jelentette ki a közérdekű adatokhoz való hozzáférés és az információs szabadságról szóló törvény kapcsán a Transparency International (TI) Magyarország jogi vezetője a korrupcióellenes civil szervezet sajtóbeszélgetésén, Budapesten kedden.
Ligeti Miklós cinikusnak és képmutatónak nevezte a trafikpályázat adatainak nyilvánosságát is érintő új rendelkezéseket. A választási eljárásról szóló törvény kapcsán azt emelte ki, hogy a jogszabály elméleti lehetőséget nyújt a határon túl leadott szavazatok esetében a visszaélésre. „Nem számítunk csalásra, de nem elegáns, ha egy politikai erő saját preferenciái szerint alakítja a közjogi kereteket” – fűzte hozzá. Alexa Noémi, a TI igazgatója a kampányfinanszírozás kapcsán úgy fogalmazott: ahogy eddig, úgy ezután is papíron miden rendben lesz, a valós folyamatok azonban botrányosan átláthatatlanok maradnak.
A nyomtatott sajtóban megjelenő politikai hirdetések szabályozása elfogadható, a megismerhető listaárakon alapul, ugyanez azonban érthetetlen módon nem vonatkozik az óriásplakátokra. A kereskedelmi médiában pedig tiltott a politikai reklám, ami sérti az esélyegyenlőséget – jelentette ki. Alexa Noémi szerint a kampányidőszak 50 napra rövidítése és a legdrágább kampányeszközök egy részének tiltása miatt olcsóbb lesz a 2014-es kampány a korábbiaknál. Nehezményezte, hogy a pártoknak nem kell közzétenniük a kampánykiadásaikat, csupán az Állami Számvevőszék szokásos ellenőrzése várható. A kormányzati és önkormányzati kampányolás tilalma is kikerült a szabályozásból, bár igaz, hogy ezt eddig sem nagyon tartották be – mondta.
Alexa Noémi szerint problémát jelent még a pártokhoz kötődő civil szervezetek kampányolásának teljes átláthatatlansága. A TI vezetője elmondta, hogy a szervezet eddigi, elsősorban a politikai elittel párbeszédet kereső stratégiájáról átkerül a hangsúly a társadalom egyes nagyobb csoportjainak, elsősorban a fiataloknak és az üzleti szektornak a megszólítására. A TI mintegy tucatnyi munkatárssal működő magyarországi tagozata fesztiválokon, nyilvános rendezvényeken és oktatóprogramokon, tréningeken próbál tenni a korrupció visszaszorításáért és az átláthatóbb közszféráért. A TI vezetése közölte, hogy rövidesen távozik a szervezet éléről Alexa Noémi, akinek az irányításával 2007-ben létrejött a nemzetközi korrupcióellenes civil szervezet magyarországi tagozata. Alexa Noémi utódjának kiválasztását szolgáló pályázati kiírás már megjelent.