Osztrák lapok: Nem is különbözünk sokban Magyarországtól

2013. március 16. 16:06

Német és osztrák lapok írtak Magyarországról szombaton, elsősorban az alkotmánymódosítással kapcsolatban. A Die Welt szerint túl sokáig nem vették komolyan Brüsszelben a magyar demokráciaellenes törekvéseket, míg az osztrák Kurier rámutatott: Ausztria nem különbözik olyan sokban Magyarországtól, mint azt az osztrákok hiszik.

2013. március 16. 16:06

A konzervatív Die Welt szerzője, Jacques Schuster „A kamaszévek vége című” (az online kiadásban más címmel megjelent) írásában így fogalmaz: Orbán Viktor és pártja nemcsak arra törekszik, hogy saját eszméik szerint építsék át a társadalmat és „megszabadítsák” azoktól az intézményektől, amelyek vezetője mást gondol, mint ők, hanem igyekeznek az „alkotmányos valóságot” is megváltoztatni. Mindezt azért, hogy a kormány „csaknem korlátozatlan hatalma” révén véghez tudja vinni mindazt, ami megfelel elképzelésének. Jacques Schuster szerint a kormány az alkotmány negyedik módosításával nemcsak az alkotmánybíróság „helyzetét gyengítette”, hanem „aláásta az alapjogok és az emberi jogok védelmét”. Orbán és a Fidesz „megtámadja a hatalmi ágak szétválasztásának elvét”, és „korlátozza még a véleményszabadságot is” – áll a vezércikkben. A szerző úgy vélte, Brüsszelben és más fővárosokban „túlságosan sokáig vették félvállról” a magyarországi folyamatokat, s nem vettek figyelembe egy tényt. Azt, hogy ha az Orbán irányítása alatt álló Magyarország kérné felvételét az Európai Unióba, úgy kérelmét elutasítanák – írta.

A Der Tagesspiegel március 15-én készült budapesti riportot közölt szombaton „Nem adjuk Magyarországot” címmel. A szerző, Paul Flückiger ezt írta: a magyarok többet vártak az uniótól, mindenekelőtt gazdaságilag, az Orbán-kormánynak pedig ugyan sikerült stabilizálni az államadósságot, de a bérek alacsonyak maradtak, a munkanélküliség magas, és az ország története egyik legsúlyosabb gazdasági válságával küzd. A liberális lap szerzője szerint azzal, hogy a Klubrádiónak azon a napon adták meg az állandó sugárzási engedélyt, amikor az államfő bejelentette, hogy aláírja az alaptörvény módosítását, „kifognak némi szelet az állítólagosan hiányzó sajtószabadság miatti kritikák vitorlájából”.

A baloldali Berliner Zeitung „A pénz egyedül nem segít” címmel közölt vezércikket. A szerző, Peter Riesbeck az euróövezeti válsággal és a pénteken zárult uniós csúcs döntésével kapcsolatban egyebek között megjegyezte: a válság közepette feledésbe merül az EU néhány nagy teljesítménye. Például az, hogy Európa keleti felén sikerült stabilizálni a demokráciákat. Az EU tavaly Victor Ponta Romániájában avatkozott be a folyamatokba, jelenleg pedig Orbán Viktor Magyarországán „harcol (...) ismét a demokratikus szabályok tiszteletben tartásáért”.

Brüsszelben és máshol is félrenéznek, és elbagatellizálják a magyarországi folyamatokat – írta a konzervatív Die Presse lapban közölt jegyzetében Anneliese Rohrer. Ausztriának minden oka meglenne a nyugtalankodásra a szerző szerint, aki felidézi: egy minapi közvélemény-kutatás azt mutatta, hogy tízből hat osztrák vágyik „egy erős emberre” az ország élén, egy 2010-es felmérés szerint 25 százaléknak nem lenne kifogása egy autoriter rendszer ellen. Ezen felül – fogalmazott – Ausztriában sem bánnak a pártok kesztyűs kézzel az alkotmánnyal, ahogy a 2010-es költségvetés elfogadásakor történt alkotmánysértés és egyes törvényeknek a legfőbb bíróság hatásköréből való kivonását célzó „trükkök” mutatják. Ebből azonban arra következtetni, hogy Ausztriának semmi joga Magyarország miatt aggódni, csak abból a vágyból eredhet, hogy ártalmatlan színben tüntessék fel a dolgokat. Hozzátette: az osztrák alkotmánybíróság 2001-ben vetett véget az említett „kétes gyakorlatnak”.

A Kurier napilap jegyzetírója, Martina Salomon is az osztrák belpolitikával hasonlította össze a magyart. Úgy vélte, míg Európa jogosan csóválja a fejét a magyar kormány intézkedései miatt, Ausztriában is élénk a nemzetközi piacoktól való megszabadulás és az államosítás vágya. Orbán Viktor azt akarja, hogy a bankrendszer legalább félig magyar kézben legyen, korlátozni akarja az alkotmánybíróság hatáskörét, az állami támogatást kapó diákokat hazai munkavállalásra akarja kötelezni. „Mindez ellentmond az európai gondolatnak” – írta. Megjegyezte: Ausztriában is vont ki a nagykoalíció törvényeket az alkotmánybíróság hatásköre alól, és vajon nem védekeznének-e szívesen az osztrák egyetemek a külföldi diákok rohama elől? A szerző szerint mindez ugyan „nem menti fel a jogállamhoz méltatlan magyar politikát”, másrészről „Ausztria nem is áll olyan messze Magyarországtól, mint azt az osztrákok gondolják”.

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Korn
2013. március 17. 08:52
"Például az, hogy Európa keleti felén sikerült stabilizálni a demokráciákat." ez a mondat mindent elárul a fölényes, gyarmattartó, agresszív nyugatról.
orion
2013. március 16. 23:05
tízből hat osztrák vágyik „egy erős emberre” Én inkább azt mondanám, 10-ből 8.A maradék kettőből 1 hümmög, 1 liberális. De ő is csak tessék-lássék. Az osztrák paraszt nem liberális, és a bécsiek is csak addig, amig tömhetik a Sacher tortát a képükbe. De én biztos csak diktatúramániákusokkal találkozom! :)
Potymog
2013. március 16. 20:40
"a válság közepette feledésbe merül az EU néhány nagy teljesítménye. Például az, hogy Európa keleti felén sikerült stabilizálni a demokráciákat" Sovány vigasz Európa keleti felének, főleg Magyarországnak, ahol sokan jobban érezték magukat a rendszerváltás előtt, mint most, amikor munkanélküliséggel, fizetős felsőoktatással, röghöz kötéssel, devizahitelekkel, kilakoltatásokkal, egyre emelkedő nyugdíjkorhatárral....stb...stb.. kell szembenézniük az embereknek, az ígért jobb világ helyett.
Kvasztics Fedor
2013. március 16. 19:10
Nem kell velük törődni. Az EU bürokratái kevesebbet tesznek meg a gyakorlatban, mint amennyit dumálnak. Elkényeztette őket a sokáig egységesnek tűnő Únió, elszoktak az önálló gondolatoktól, most pedig nem tudnak mit kezdeni a másként gondolkodókkal. A létező szocializmus is így kezdett bomlani. Ma pedig érdekes módon egyre több egykori haszonélvezőről derül ki, hogy ő már akkor másképp gondolkodó volt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!