A Fidesz azt javasolja, hogy kedden szavazzon a parlament a devizahiteleseket segítő árfolyamgát lehetőségének meghosszabbításáról - közölte Rogán Antal hétfői budapesti sajtótájékoztatóján. A Fidesz frakcióvezetője elmondta: pártja hétvégén beterjesztett indítványa alapján március vége helyett május 31-ig lenne igényelhető az árfolyamgát, amellyel egy svájci frankot 180, az eurót 250, a japán jent pedig 2,5 forinton lehet törleszteni. A politikus jelezte egyúttal azt is, hogy eddig a jogosultak 29 százaléka, azaz 133 ezer család lépett be az árfolyamgátba, nekik ez január végéig összesen hatmilliárd forint megtakarítást jelentett. A legfontosabb az, hogy minél többen belépjenek az árfolyamgátba – hangsúlyozta Rogán Antal, aki minden érintettet arra biztatott, vegye igénybe ezt a lehetőséget. Hozzátette, felkérték a kormányt, folytasson átfogó tárgyalásokat a bankszövetséggel arról, hogy melyek még azok a megoldások, amelyeket közösen elképzelhetőnek tartanak a devizahitelesek meglévő problémáinak kezelésére.
A forint árfolyamát firtató kérdésre azt mondta, a költségvetés és a magyar gazdaság alapjai nem indokolnak olyan forint-euró árfolyamot, mint a jelenlegi. Korábban is többször volt „kilengése” az árfolyamnak, de szerinte az most is vissza fog térni egy „csillapított pontra”. Arra viszont semmilyen garancia nincs, hogy nem lesz újabb „kilengés” például azért, mert a ciprusit esetleg egy másik európai uniós ország válsága követi – hívta fel a figyelmet. Megjegyezte, az árfolyamrögzítés meghosszabbításáról szóló javaslatot házszabálytól eltéréssel szeretnék megtárgyalni a parlamentben. Ha ezt nem kapják meg a házbizottságban, akkor a Fidesz-frakció várhatóan sürgős tárgyalási eljárást kezdeményez.
A frakcióvezető beszélt arról a javaslatukról is, amelynek értelmében mégsem lépne hatályba április 1-jén a fordított adózás az élősertés, a félsertés és a takarmányok értékesítésére vonatkozóan. Ezt azzal indokolták – idézte fel –, hogy az intézkedés bevezetéséhez szükséges felhatalmazást Magyarország nem kapta meg. Az Európai Bizottság ugyanis március 19-i közleményében elutasította Magyarország kérelmét, utalva egyebek mellett a csalás átterelődésének veszélyére. A magyar kormánynak nincs módja önállóan bevezetni a fordított áfát – jegyezte meg Rogán Antal.