Románia azért kapta ajándékul Sztálintól Észak-Erdélyt, hogy lenyelje a kommunizmust – kérdés, hogy most „robban-e a puliszka?”
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Az Európai polgári kezdeményezés a sajtó sokszínűségéért az első akció, amelyben magyar szervezetek is részt vesznek. A kampányban részt vevő szervezeteknek egymillió aláírást kell összegyűjteniük.
„Európa a sajtószabadságért!
A Magyarországi Európa Társaság, a Mérték Médiaelemző Műhely, a Milla Egyesület és a Délkelet-európai Médiaközpontok Hálózatának koalíciója 2013. február 28-án közös kampányt indít a sajtó szabadságáért. A magyarországi kampány a napokban elindított »Európai polgári kezdeményezés a sajtó sokszínűségéért« nemzetközi aláírásgyűjtési akció része.
Az európai polgári kezdeményezés lehetősége a Lisszaboni Szerződés jelentős újítása, mely lehetővé teszi, hogy az európai állampolgárok közvetlenül fordulhassanak az európai intézményekhez európai szintű jogszabály módosítása vagy új európai jogszabály megalkotása érdekében. Az Európai polgári kezdeményezés a sajtó sokszínűségéért az első ilyen akció, amelyben magyar szervezetek is részt vesznek. A kampányban részt vevő szervezeteknek közösen egymillió aláírást kell összegyűjteniük ahhoz, hogy a beadványt az Európai Bizottság megtárgyalja.
Az országok között méretarányosan oszlik el, hogy mennyi aláírást kell összegyűjteniük. Magyarországról 2013 októberéig 16.500 támogatóra van szükség.
A magyarországi kampány középpontjában a sajtószabadságot súlyosan csorbító Médiatanács átalakítása áll. Az Európai Unióban közös, minden tagállamot kötelező szabálynak kell előírnia, hogy a médiatestületekben egyetlen politikai vagy más társadalmi csoportnak sem lehet meghatározó befolyása.
A sajtószabadságért folytatott kampányban Magyarországon kívül Belgium, Bulgária, az Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Olaszország, Portugália, Románia és Spanyolország vesz részt. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke már biztosította támogatásáról a résztvevő szervezeteket, és aláírta a petíciót. A kezdeményezést az Európai Unió intézményeinél héttagú nemzetközi civil bizottság képviseli, amelynek magyar tagja Molnár Péter, aki egy belga és egy olasz szakértővel együtt szövegezte a kezdeményezés beadványát.
A sajtó sokszínűségét megvalósítani kívánó összeurópai kezdeményezés célja, hogy az Európai Bizottság egészítse ki a médiára vonatkozó irányelvet, vagy alkosson új irányelvet a sajtó sokszínűségének védelmében, a médiatestületek feletti meghatározó befolyás, valamint a média és a hirdetési szektor területén való túlzott tulajdonkoncentráció kizárására.
Az aláírásgyűjtésen túl a résztvevő hazai szervezetek célja, hogy a polgárok minél szélesebb körét tájékoztassák a sajtószabadság megsértésének eseteiről, és hogy felhívják a figyelmet arra, hogy milyen következményekkel jár a sajtószabadság magyarországi korlátozása.
A kampány szervezői örömmel fogadják magánszemélyek, civil szervezetek és a sajtó támogatását az aláírások gyűjtésében és a kampány minél szélesebb körben történő megismertetésében.
Az Európai Bizottság hivatalos közleménye a kezdeményezésről az alábbi címen érhető el: https://ec.europa.eu/citizens-initiative/ECI-2012-000013/public/index.do
Hegedűs István, a Magyarországi Európa Társaság elnöke
Molnár Péter, a Milla (Egymillióan a magyar sajtószabadságért) Egyesület képviselője, a Közép-európai Egyetem
Média és Kommunikáció Kutató Központjának egyik alapító kutatója
Orbán Sándor, a Délkelet-európai Médiaközpontok Hálózatának ügyvezető igazgatója
Polyák Gábor, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője, egyetemi docens PTE ÁJK”