Strasbourg: Érintetlenek maradtak a manyup-megtakarítások

2013. január 30. 15:43

A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elutasította szerdán a magánnyugdíjpénztárak ügyében tett magyar panaszt.

2013. január 30. 15:43

A strasbourgi bíróságnál egy 30 éves, E. B. monogrammal azonosított magyar állampolgár tett panaszt, mert szerinte a nyugdíjrendszert érintő új szabályozással az állam abból a célból, hogy a maga céljaira használja fel, gyakorlatilag elkobozta a magántulajdont képező nyugdíjmegtakarításokat. A bíróság szerint a panaszos magántulajdonhoz fűződő joga nem sérült, hiszen a jövőben is joggal tarthat igényt nyugdíjra a foglalkoztatása alatt fizetett járulékok alapján, függetlenül attól, hogy azok állami vagy magánkézben lévő nyugdíjpénztárba folytak be.

A döntést részletező közlemény ismerteti a nyugdíjrendszerben 2010 után végbement változásokat, amelyek szerint addig a panaszos havi bruttó fizetésének 8 százalékát egy választott magánnyugdípénztárnak kellett utalja, másfél százalékát pedig az állami nyugdíjpénztárnak. A főbb tényeket tartalmazó szakasznál a bíróság ismerteti, hogy az országgyűlés később olyan jogszabályt alkotott, amely az összesen 9,5 százalékos nyugdíj-hozzájárulás egészének az állami nyugdíjalapba történő utalásáról rendelkezik, és annak mértéke 10 százalékra emelkedett. A bíróság arra is kitér, hogy a magánnyugdíjpénztári tagok később választhattak, vagy automatikusan visszakerülnek az állami nyugdíjrendszerbe, vagy nyilatkozhatnak, hogy fenn kívánják tartani magánnyugdíjpénztári tagságukat. Akik nyilatkoztak, azok az eredeti szabályok szerint később nem szereztek volna jogosultságot állami nyugdíjra, de a bíróság azt is ismerteti, hogy ez a szabály később változott; a magánnyugdíjpénztári tagok a 2010 november 1-jét követő időszakra teljes állami nyugdíjra jogosult, az azt megelőző időben pedig az állami nyugdíj 75 százaléka illeti meg, a fennmaradó 25 százalékot magánpénztári megtakarításaiból kapja.

A bíróság ismerteti, hogy a panaszos, aki nyilatkozott, hogy magánnyugdíjpénztári tag óhajt maradni, úgy látta, hogy ezzel a törvénnyel az állam gyakorlatilag a költségvetés céljára elkobozta a magánnyugdíjpénztári megtakarításokat, és azt is sérelmezte, hogy bár teljes állami nyugdíjra lesz jogosult, az elmarad majd attól, amit akkor kaphatna, ha a valóban a magánpénztári befizetései és befektetési stratégiájától függő privát rendszerben kaphatott volna. A bíróság azzal az indoklással utasította el a beadványt, hogy a törvény értelmében a panaszos 2010 november 1. előtti magánpénztári megtakarításait érintetlenek maradtak, az azt követő befizetései pedig állami nyugdíjra tették jogosulttá, a törvénymódosítások pedig a nyugdíjjogosultságot jelentő szolgálati idő számításánál a ledolgozott éveit változatlanul figyelembe veszik.
 

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Midgardsorm
2013. január 30. 20:39
Mit látok, várurat a mandi x-faktorba tette? Na, csak kerül oda a legaljából is :DDD
balbako_
2013. január 30. 19:26
Azt a mindenségit! A Fidesz maga-alágyűrte Strasbourgot! A Patás fojtogatja a nyugati demokráciát!
öszödibeszéd
2013. január 30. 19:20
A strasbourgi bíróság agyát nem mosta át az ATV meg a magyar posztkommunista Pravdák. E.B.-ről mindez nem mondható el. Vagy még pluszban valamelyik SZDSZ-alapítású 5 százalékos költséget bekaszáló magyar sarki nyugdíjpénztár alapítója/részvényese az illető...
nyoooc
2013. január 30. 16:42
Ez alapján a döntés alapján most azt kellene írniuk a ballibeseknek, hogy az EU nem jogállam, nem demokratikus, hanem orbáni diktatúra. Hmmm... Ezzel együtt nem volt elegáns a nyugdíjkassza hmmm... önkéntes visszaadáson alapuló állami kezelés alá vonása, mert tényleg belengették, hogy aki nem lép vissza, annak kevesebbet utalnak a MANYUP számlájára. Aztán mikor a zöm visszalépett, akkor szépen kijavították a törvényt, hogy a vissza nem lépőket mégse érje hátrány. Miért kellett ez? Mert az oly annyira szolidáris tömegek tojtak volna arra, hogy ez a rendszer oly mértékben teheli az államot a mai nyugdíjasok és befizetők kárára, a jövő nyugdíjasainak előnyére, hogy az állam mai helyzetében ez fenntarthatatlan. Szóval csúnya húzás volt, de praktikus. Én visszaléptem és nem bántam meg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!