A médiatanács szerdai közleménye emlékeztet arra, hogy a Macskássy Gyula-pályázatot 2012 elején hirdették meg. A Magyar Média Mecenatúra program keretein belül megvalósuló pályázat három fordulóban összesen 120 milliós keretösszeggel támogatja az animációs filmek gyártását.
A Magyar népmesék alkotójaként ismert Horváth Mária Balázs Béla-díjas rendező Szécsi Magda meséjéből A cigányasszony meg az ördög címmel készítheti el animációs filmjét. A munkafolyamatban Orsós Teréz cigány festőnő is közreműködik majd. Orosz István Kossuth-díjas grafikusművész és animációs rendező A rajzoló emlékezete címmel készít filmet. Az alkotást Vu Tao-cuval, a Tang-korszak festőjével kapcsolatos történet ihlette. Orosz István hagyományos rajz animációval dolgozik, filmjével a művész és az alkotás közötti viszonyt ábrázolja.
Kormos Ildikó Balázs Béla-díjas rendező Ehető mesék címmel adott be sorozattervet. Az alkotó különféle zöldségek, gyümölcsök, termések felhasználásával jelenítene meg figurákat, amelyek a stop motion technika segítségével kelnek majd életre. Elsőként Móricz Zsigmond A török és a tehenek című meséje elevenedik meg. „A további történetekben a tervek szerint a zsömlemalac, a retekegér és a körtesün is feltűnik majd” – áll a közleményben.
Szeiler Péter a jótékony kezdeményezések álságos oldaláról készít groteszk látleletet egy gitár történetén keresztül. A film fotóalapú 2D-animációval készül, a történet az És ezt így hogy? című sorozatkoncepció nyitófilmje lesz. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem frissen végzett animációs hallgatói gyerekversekből és dalokból készítenek mesesorozatot. Tíz alkotó dolgoz fel tíz művet, a többi között Varró Dániel, Tóth Krisztina és Lackfi János munkáit. A kortárs alkotásokat Domonyi Rita dramaturg válogatta.
Berta Enikő A mesemondó című animációja egy könyvtár rég nem olvasott mesekönyveinek szereplőit menti meg az elfeledéstől. Feltűnik többek között a legkisebb királylány, az éles eszű juhász, a hétfejű sárkány vagy a parázspatájú táltos paripa is.