Az egyeztetések alapját az a dokumentum képezi, amelyet Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke készített az Európai Bizottság, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportja, az Eurogroup és az Európai Központi Bank (EKB) vezetőivel együttműködve a nyári tanácsüléstől kapott felhatalmazás alapján, és amelyben három lépcsőben vázolja fel, hogyan képzeli el a gazdasági és monetáris unió (EMU) további elmélyítését, a valódi EMU megvalósítását.
A dokumentum három lépcsőben tervezi a valódi EMU megvalósítását, ezek közül az elsőre, a közvetlen jövőre vonatkozó intézkedésekre fekteti a legnagyobb hangsúlyt, azt mutatja be a legrészletesebben. Ennek értelmében 2012 és 2013 folyamán a menetrend szerint hatékonyan meg kell valósítani a már létező eszközök, a hatos csomag és a fiskális paktum előírásait, amelyek költségvetési és gazdaságpolitikai konvergenciát irányoznak elő. Emellett a terv már rövid távon sürgeti a közös bankfelügyelet megteremtését, a tőkemegfelelési szabályok megváltoztatását, a nemzeti szanálási és betétgarancia-alapok harmonizációját, valamint annak lehetővé tételét, hogy az Európai Stabilitási Mechanizmus közvetlenül részt vehessen a bankok feltőkésítésében.
A második lépcsőben, amelyet 2013-14-re tesz a dokumentum, felállna a közös bankszanálási hatóság, a tagállamok pedig szerződésben vállalnának bizonyos strukturális reformokat, amire pénzt is kaphatnának egy közös forrásból, amelyet 2014 után már fiskális kapacitásnak nevez a dokumentum. Egy név nélkül nyilatkozó diplomata szerint viszont ezekről még a megállapodás is a nagyon távoli jövő kérdése, a megvalósításról nem is beszélve, ezért kár ezeknek most még túl nagy jelentőséget tulajdonítani, mert az alaptalan elvárásokhoz és félelmekhez vezethet.
A csütörtök-pénteki EU-csúcsot a 27 tagállam maratoni hosszúságúra sikeredett pénzügyminiszteri tanácskozása előzte meg. A szerda délután kezdődött eszmecseréről csütörtök hajnalban álltak fel a résztvevők, úgy, hogy a legfontosabb pontokban sikerült megállapodniuk. Az eurózóna közös bankfelügyelete 2014. március 1-jétől kezdi meg működését – jelentette be Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter. „Lépésről lépésre úton vagyunk az eurózóna válságának megoldása felé” – mondta Pierre Moscovici a francia pénzügyi tárca vezetője.