Felvilágosította a Fidesz Magyar Pétert: elbújhat a tiszás szégyenében
„Aki azt gondolja, hogy minden nőt megkaphat, az egy nőt sem kap meg igazán” – jegyezte meg a Fidesz-frakció.
A kormány elfogadta az állami finanszírozású felsőoktatási keretszámok drasztikus csökkentését, jövőre csak mintegy tízezren kezdhetik meg tandíjmentesen egyetemi vagy főiskolai tanulmányaikat. A HÖOK tiltakozásában felső tízezret emleget, és a József nádor téren tart gyűlést csütörtökön fél 11-kor.
Elfogadta szerdai ülésén a kormány a jövő évi felsőoktatási keretszámokról szóló előterjesztést. A döntés részleteiről a kormány a csütörtöki kormányszóvivőin ad tájékoztatást. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) Facebook-oldalán fejezte ki tiltakozását. „Itt már nincs jobb- és baloldal, felső 10 ezer van és a többiek. Gratulálunk, holnapra sok embernek várjuk a lemondó nyilatkozatát!” – írják. A HÖOK csütörtökön fél 11-kor az NGM József nádor téri épülete előtt ismerteti követeléseit.
A korábban az MTI birtokába került, december 3-i keltezésű előterjesztésben az áll, hogy a kormány a munkaerő-piaci igényekhez illeszkedően, az ágazati stratégiákban meghatározott prioritásoknak megfelelően, a nemzeti együttműködés programjában vállalt társadalompolitikai törekvésekkel és a Széll Kálmán Terv fiskális célkitűzéseivel összhangban összesen 74 110 főben állapítaná meg a magyar állami ösztöndíjas és részösztöndíjas képzésekre 2013-ban felvehető jelentkezők számát.
A megállapított létszámkeretből az Emberi Erőforrsok Minisztériuma javaslata szerint jövőre 10 480-an teljes ösztöndíjas, 46 330-an pedig részösztöndíjas felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben és osztatlan képzésben kezdhetnék meg tanulmányaikat. Emellett 16 ezren mesterképzésben, 1300-an doktori képzésben tanulhatnának.
A teljes állami ösztöndíjas keret a felsőoktatási szakképzésben 200, az alapképzésben 7710, az egységes, osztatlan képzésben 2380, a határon túli kihelyezett képzésben pedig 40. Agrár képzési területen 300, bölcsészeti képzésben 550, informatikai képzésben 800, műszaki területen 1200, orvosi képzésben 2350, pedagógusképzésben 1150, sportterületen 100, társadalomtudományi területen 270, természettudományi területen 800, művészeti képzésben 100, művészetközvetítési területen pedig 40 a teljes állami ösztöndíjas keretszám.
A részösztöndíjas képzésben a felsőoktatási szakképzésben 1300, az alapképzésben 37 350, az egységes osztatlan képzésben 2360, a határon túli képzésben 320, a sportolók kategóriájában 500 a keretszám. Jövőre a jogi és a gazdaságtudományok képzési területeken csak önköltséges formában lehet megkezdeni a felsőoktatási tanulmányokat az anyag szerint. Továbbra is prioritás a műszaki, a természettudományi, az informatikai, az agrár, illetve az orvos- és egészségtudományi képzési területek állami ösztöndíjas keretszámainak biztosítása.