A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
A Veszprém Megyei Kormányhivatal közlése szerint az intézménynek semmi köze nincs a balatonalmádi Magyar-Angol Tannyelvű Gimnáziumban történtekhez, valótlanok azok az állítások, amely szerint bármilyen adatgyűjtést kértek volna. Az MSZP eközben büntetőfeljelentést tett az ügyben.
A hvg.hu kedden azt írta: az intézményben tájékozódnak a végzősök sztrájkkal és keretszámokkal kapcsolatos nézeteiről, és jegyzőkönyvezik az általuk elmondottakat. A szülők a portálnak azt mondták, hogy a gyerekeiket behívták az igazgatónőhöz, és arról faggatták őket, beszélnek-e meghirdetett sztrájkról, a tanárok buzdítják-e őket arra, a keretszámok szóba kerülnek-e közöttük. Az összegyűjtött válaszokat szerdán el kell küldeniük a Veszprém Megyei Kormányhivatalba – írta a hvg.hu.
A kormányhivatal szerdán az MTI megkeresésére közölte: az iskola fenntartójához, a Veszprém Megyei Intézményfenntartó Központhoz szülői bejelentés érkezett, amely szerint az iskola egyik tanára tanítás helyett a tanórán megengedhetetlen módon rendszeresen politizál és arra buzdítja a diákokat, vegyenek részt a múlt hete tartó demonstrációkon. A kormányhivatal közleménye hangsúlyozza: a nyíltan politizáló és tüntetésre buzdító pedagógus ügyében kizárólag a munkáltató, az iskolaigazgató intézkedhet. Mint írták, az intézményfenntartó központ az eset kivizsgálását kérte a Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium igazgatójától, és tájékoztatást kért a vizsgálat eredményéről. Az iskolaigazgató saját hatáskörben döntött a belső vizsgálat módjáról, a meghallgatottak személyéről, és dönt majd arról, hogy szükségesnek tart-e munkáltatói intézkedést a diákokkal nyíltan politizáló pedagógussal szemben - közölte a kormányhivatal.
Eközben Gőgös Zoltán, az MSZP Veszprém megyei elnöke szerdán arról beszélt: azonnal fel kell menteni a balatonalmádi Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium igazgatóját, és az intézmény felügyeletét ellátó szerv vezetőjét. A politikus veszprémi sajtótájékoztatóján példátlannak nevezte, hogy az intézményben adatokat gyűjtöttek a végzősök sztrájkkal és keretszámokkal kapcsolatos nézeteiről. Hangsúlyozta: ha valóban igaz a kormányhivatal hivatalos magyarázata, hogy egy tanár politizált az iskolában, az igazgatót ez akkor sem jogosítja fel arra, hogy „ilyen durván beleavatkozzon a diákok személyiségi jogaiba”. A párt az ügy miatt büntetőfeljelentést tesz.
Az ügyben megszólaló Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa szerint most az oktatáspolitikának kell meggyőznie mindenkit arról, hogy érdemes bízni az új szabályokban, és minden olyan kísérlet visszás, amelyben listák készülnek, jegyzőkönyvek születnek véleményekről. Az oktatási jogok biztosa kiemelte: az oktatás szereplői egymásra vannak utalva, bízniuk kell egymásban. Nem különíthetők el, hiszen a tanárok szülők is; a politika szereplői közül vannak, akik tanítanak; az egyetemi hallgatók közül pedig sokan szülők vagy iskolában tanító tanárok is egyben. A ma középiskolásai a holnap tanárai és politikusai - fogalmazott az oktatási jogok biztosa, hozzátéve: ezért minden olyan kísérlet visszás, amelyben listák készülnek, jegyzőkönyvek születnek véleményekről, szimpátiákról, tüntetésekről. Ma az a tanár jár el helyesen, aki beszélget a diákjaival, meghallgatja a véleményüket, keretet ad a vitáiknak, és bízik bennük. Aáry-Tamás Lajos írásos nyilatkozatában hozzátette: közös cél a jó megoldások folyamatos keresése és a rossz döntések korrekciója a jog keretein belül, a jog szabályainak betartásával.