Nem egyidejűleg kerülne sor a pedagógus-életpályához kapcsolódó új munkaidő-számítási rendszer és az új bértábla bevezetésére. A 20 százalékos bérkövetelésnek plusz 270 milliárd forint lenne a költségvetési vonzata, amit a kormány nem tud vállalni – derült ki a szerdai egyeztetés után.
Tovább tárgyal a bérkérdésekről és az életpályához kapcsolódó munkaidőrendszerről a kormány a pedagógusok sztrájkbizottságával - derült ki a felek szerdai fővárosi egyeztetése után. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a mintegy négyórás megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón kiemelte: a kormány vállalta, ha nem egyidejűleg kerülne sor a pedagógus-életpályához kapcsolódó új munkaidő-számítási rendszer és az új bértábla bevezetésére, az átmeneti időszakra kidolgozza a többletterhek honorálásának, illetve a bérek számításának módját. Mint mondta, a szakszervezetek által megfogalmazott 20 százalékos bérkövetelésnek plusz 270 milliárd forint a költségvetési vonzata, ezt nem tudják vállalni. A vonatkozó munkaanyagot egy héten belül eljuttatják a sztrájkbizottságnak és a szakszervezetek megtehetik észrevételeiket – tette hozzá.
Balog közlése szerint megállapodtak arról is, hogy az esetleges sztrájk idejére az elégséges szolgáltatások meghatározásáért közösen fordulnak állásfoglalásért a munkaügyi bírósághoz. A minisztérium úgy véli, hogy a sztrájkolók jogait tiszteletben kell tartani, de azoknak a jogait is tiszteletben kell tartani, akik esetleg nem akarnak sztrájkolni, hanem tanítani akarnak, nem beszélve azokról a szülőkről, akiknek egy esetleges munkabeszüntetés pluszterhet jelent – fejtette ki Balog Zoltán.
Somogyi László, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnöke azt mondta: elsősorban azért nem tudtak dűlőre jutni ebben a kérdésben, mert az új sztrájktörvény szerint nincs tapasztalatuk abban, mit tekinthetnek még elégséges szolgáltatásnak az oktatásügyben. Kiemelte: ígéretet kaptak arra, hogy amennyiben az új bérezést nem tudják az életpályamodellel együtt bevezetni, nem jár rosszul egyetlen pedagógus sem. Ennek technikai részletein dolgoznak majd – jelezte.
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke az MTI-nek azt mondta, nagyon kemény tárgyalási fordulón vannak túl, de továbbra is azt szeretnék, ha meg tudnának állapodni. Nagyon komoly vita van a pedagógusok munkaterhelésének kérdésében, ebben igen eltérőek az álláspontok – értékelt az érdekvédő. Hozzátette: vita van a pedagógusok bérezése ügyében is, ők azt a megoldást tudják támogatni, amelyet Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a szerdai fordulón is megerősített, az életpálya bevezetése és a más típusú munkaidő-számítás kizárólag a béremeléssel együtt történjen. Mendrey László megítélése szerint erre van lehetőség. Közölte: az ígért munkaanyag tartalmazza majd, hogy a pedagógusoknak a kötelező óráikon túl milyen feladatokat kell ellátniuk.
Balog Zoltán ehhez azt tette hozzá, továbbra is szeretnék, ha az életpályamodell a béremeléssel együtt indulna el, de ha átmeneti szabályozásra van szükség, akkor hajlandóak gondolkodni, hogy ebben az időszakban milyen kompenzációt tudnak biztosítani.
A sajtótájékoztató után kiosztott háttéranyag szerint a felek megállapodtak abban, a köznevelési hídprogramok kedvezményezett iskolatípusa a szakiskola legyen, illetve a kormány elfogadta a szakszervezeti oldal azon javaslatát, hogy a fővárosi, megyei köznevelési terv elkészítését jogszabály rögzíti majd. A kabinet vállalta továbbá, hogy a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvényt módosítja, és összehangolja a megváltozott fenntartói szerkezetet és az érdekegyeztetés rendjét. Ennek szervezeti kerete a Közalkalmazottak Munkaügyi Tanácsa. A tárgyalások két hét múlva folytatódnak.