Még nagyobb a baj a németeknél, mint gondolták: Kína teljesen letarolta őket
A legjelentősebb német autógyár radikális költségcsökkentés mellett döntött.
Prágában mintegy hatvan-hetven, Berlinben száz örmény tiltakozott szombaton délután az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt, Ramil Safarov azeri katonatiszt kiadatása ellen a magyar nagykövetségek előtt.
A berlini tüntetést a németországi örmények központi tanácsa (ZAD) – a németországi örmény közösségeket összefogó szervezet – és a népirtások feltárásáért küzdő német szervezet, az elismerés munkacsoport (AGA) szervezte. A résztvevők közül többen transzparenseket tartottak a magasba, ezeken egyebek mellett az állt, hogy „az örmények bocsánatkérést várnak Budapestről”, és „Magyarország megsérti az európai alapértékeket”, illetve „Európához tartozik még Magyarország?”.
Tessa Hofmann, az AGA vezetője beszédében hangsúlyozta: fel kell állítani egy független testületet a kiadatási ügy kivizsgálására. A mintegy másfél órás, békés tüntetés szervezői arról tájékoztattak: a berlini demonstráció mellett a müncheni magyar főkonzulátus előtt is tüntetést tartanak. Azat Ordukhanyan, a ZAD elnöke kijelentette: „Nem az örmény néppel évszázados barátságban álló magyar nép ellen, hanem a budapesti kormány ellen tüntetnek”.
A magyar kormány – mint fogalmazott – „Ramil Safarov kiadatásával elfogadhatatlan és az európai alapértékekkel összeegyeztethetetlen lépést tett”. Ugyanakkor a budapesti vezetés szerinte még helyrehozhatja a hibát. „Az a legkevesebb, hogy Magyarország elismeri Hegyi Karabahot” – tette hozzá. Az elnök közölte: a két németországi demonstráció „csak a kezdet”, a közeljövőben tiltakozó akciók sorát indítják el.
A prágai tiltakozó akciót, amelyet a Csehországban élő örmények egyesületei szerveztek, a cseh rendőrség a helyszínen biztosította. A mintegy másfél órás tüntetés békésen, rendbontás nélkül zajlott le. A résztvevők különféle jelszavakat skandáltak és örmény zászlókat emeltek a magasba – mondta el Buczkó István ideiglenes ügyvivő. Hozzátette: munkaszüneti nap lévén, a nagykövetség épülete zárva volt.
Semmiféle petíció átadására nem került sor. A különböző transzparenseken az örmények kifogásolták Magyarország döntését Safarov kiadatásáról, és bírálták Azerbajdzsán eljárását. Csehországban a becslések szerint mintegy 3-4 ezer örmény él.