Az Országgyűlés elnöke, aki hivatalos látogatáson tartózkodik Nagy-Britanniában, a londoni magyar nagykövetség szervezésében tartott ismertetőt Magyarország helyzetéről a nagy-britanniai magyarság meghívott képviselőinek.
Kijelentette: a válság Magyarországon „jó egy évvel korábban kezdődött, mint a világon bárhol”, és nem elsősorban gazdasági válságról, hanem egy ennél összetettebb, alapvetően morális válságról volt szó. Ennek egyik megnyilvánulási formája az volt, hogy a korrupció a legelemibb szinten is elfogadott, természetes jelenséggé vált, és ebből fakadó módon végül már az állam maga kezdett szétesni.
„A szétesés határán voltunk minden szempontból ... nem volt olyan szférája a magyar életnek, a gazdaságtól a szociális létbiztonságon át az állam működéséig, amely ne lett volna katasztrofális állapotban” - fogalmazott a házelnök. Kövér László szerint ráadásul a Bajnai-kormány az előző év végén nem megfelelően tervezte meg a költségvetést: tudni lehetett, hogy várhatóan csak októberig fognak kitartani a keretek.
Ebből fakadt a konfliktusok jelentős része a külvilággal, ugyanis valahonnan a pénzt elő kellett teremteni, viszont egy olyan országban, ahol a nettó átlagjövedelem havi 500 euró, az átlagnyugdíj pedig 250 euró, és az emberekről már „nyolc bőrt lehúztak” az elmúlt húsz évben, politikailag vállalhatatlan, közgazdaságilag pedig kivitelezhetetlen lett volna újabb források elvétele az emberektől és a vállalkozásoktól.